RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Magazin

Paljenje mirisnih sveća povećava rizik od ovih zdravstvenih problema

Upotreba mirisnih svijeća je način da vaš dom zamiriše, da osvijetlite prostor i opustite se. Međutim, njihovo paljenje može povećati rizik od raznih zdravstvenih problema.

Upotreba mirisnih svijeća je povezana sa migrenama, iritacijom očiju i grla i većim rizikom od respiratornih bolesti.

Tamás Pándics, specijalista za javno zdravlje na Univerzitetu Semelvejs u Mađarskoj, dodaje da mirisne svijeće mogu da pogoršaju već postojeća stanja poput astme.

“To je zato što svijeće ispuštaju sitne čestice drugih zagađivača kada gore. Osim čestog provjetravanja doma, najbolji način za poboljšanje kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru je smanjenje upotrebe hemikalija koje koristimo”, dodala je.

Kada je riječ o reakciji ljudskog tijela, izvor supstance se malo razlikuje.

Neki proizvođači svijeća koriste eterična ulja kako bi izbjegli nedostatke vještačkih mirisa, ali i to takođe dolazi sa zdravstvenim rizicima.

Na primjer, Tujone, koji se nalazi u eteričnim uljima, povezan je sa oštećenjem nervnog sistema. Dok cinamaldehid, koji se koristi u nekim svijećama sa mirisom cimeta, može izazvati iritaciju kože i alergijsku reakciju.

Neki brendovi svijeća takođe koriste fitilj gde je pamuk omotan oko drugog materijala, poput metala, stvarajući otrovnu čađ, koja takođe može dovesti do problema sa plućima.

“Bez obzira na to da li su vještački proizvedeni ili prirodni, svaka karakteristika svijeća predstavlja hemijsku opasnost za tijelo. Možda nisu kancerogene, ali ove supstance dodatno opterećuju jetru, a ni naši metabolički procesi nisu spremni da ih obrađuju”, dodaje.

Nisu samo svijeće one koje proizvode zagađenje u zatvorenom prostoru, već i drugi proizvodi, kao što su sprejevi za čišćenje.

Izvor: Nezavisne

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.