Пчелиња друштва тешко подносе температурне разлике које су ових дана присутне и на нашем подручју јер им то ствара проблеме у одржавању температуре у њиховим леглима због чега је неопходна додатна прихрана.
Члан Удружења пчелара „Матица“ из Брчког Никола Керезовић каже да зими пчелиња друштва улажу веће напоре да би одржале потребну количину топлоте у њиховим леглима и да самим тим имају и већу потрошњу хране и веома је важно да се обезбиједи довољна количина те хране.
„Моја процјена, што се тиче тренутног стања у кошницама је задовољавајуће, јер у овом тренутку има легла у пчелињим друштвима. Ових дана је била ниска температура, пчела је морала да одржи температуру од 28 до 30 степени, како би то легло одбранила и одхранила, а при томе присутне су температурне разлике, а пчеле су веома осјетљиве“, појаснио је Керезовић.
Према ријечима Керезовића, ових дана би ипак требало провјерити управо стање са храном у пчелињим друштвима и ако је недостаје, требало би медити погачама.
Керезовић се осврнуо и на прошлу годину, те подсјетио да није била повољна за пчеларе.
„Прошла година је била катастрофална за пчеларе, јер је багрем цвјетао десет дана, док је пет дана падала киша и исто тако је било са липом и ту нисмо имали нектра, али ми се надамо да ће ова бити година повољнија од 2023. године, а прецизније информације ћемо имати у марту када ћемо видјети шта је преживјело у пчелињим друштвима“, рекао је Керезовић.
Килограм меда, истиче Керезовић, је од 20 до 25 марака и претежно га купују пензионери.
Ако је пчелар на вријеме обавио све те послове око узимљавања на пчелињаку неће имати превише посла, потврдио је Керезовић, додајући да је ради превентивног дјеловања неопходно чешће обилазити пчелиња друштва, како би се на вријеме спријечиле болести.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.