Inicijativu za četverodnevnu radnu sedmicu predvodi berlinska konsultantska kuća Intraprenor u saradnji s neprofitnom organizacijom 4 Day Week Global (4DWG). Zagovornici skraćivanja radne sedmice nadaju se da će time radnike učiniti sretnijima i produktivnijima u trenutku kada u Njemačkoj sporo raste produktivnost i kada postoji nedostatak radne snage.
Prema podacima Centralne banke Njemačke (Deutsche Bundesbank), vhunac produktivnosti u ovoj državi bio je u novembru 2017. godine i nakon toga se kontinuirano smanjuje. Međutim, ta produktivnost je i dalje daleko veća od produktivnosti u ostalim velikim evropskim ekonomijama.
Prema pristalicama četverodnevne radne sedmice i većini onih koji su imali priliku da sedmično rade četiri dana, povećala bi se dobrobit radnika, čineći ih produktivnijima. Smatra se da bi se time podstaklo da se zaposle i oni koji ne žele raditi zbog toga što smatraju da je petodnevna radna sedmica preduga. Zbog toga postoji mogućnost ublažavanja problema nedostatka radne snage.
Trgovinsko-industrijska komora Njemačke (DIHK) je u novembru 2023. saopćila da se polovina njemačkih kompanija bori da popuni radna mjesta. Izvršni direktor DIHK-a Achim Dercks je istakao da su hiljade nepopunjenih radnih mjesta prošle godine uzrokovale gubitak od 90 milijardi eura, što je više od dva posto njemačkog BDP-a.
Prema istraživanju kompanije Forsa, 71 posto zaposlenih Nijemaca želi imati mogućnost da sedmično radi četiri dana. Više od tri četvrtine podržava odluku vlade da razmotri uvođenje četverodnevne radne sedmice, dok dva od tri poslodavca također podržavaju tu odluku vlade.
Značajna većina (75 posto) smatra da bi četverodnevna radna sedmica bila poželjna za zaposlene, dok 59 posto smatra da bi to bilo prihvatljivo za poslodavce. Skoro polovina poslodavaca (46 posto) smatra da je testiranje četverodnevne radne sedmice izvodivo na radnom mjestu, prenosi Euronews.
Izvor: Klix
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.