U organizaciji Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Brčko sinoć je promovisana knjiga “Čitanka nematerijalne kulturne baštine“ autora Enesa Kujundžića.
U ovoj knjizi, u četiri naučno stručne discipline kao što su folkloristika, etnologija, etnografija i antropografija, objavljeni su brojni tekstovi koji se odnose na tradicijsku kulturu, odnosno narodne običaje i način života u prošlosti, sakupljeni iz različitih izvora, koji u najvećoj mjeri sadrže teme iz područja tradicijske kulture, ili narodnog života i običaja, onako kako su ih prepoznavali, dokumentovali i publikovali različiti autori unazad više od jednog stoljeća.
Prvo poglavlje ove knjige jednim dijelom nadilazi metodološki okvir zacrtan u pomenutoj UNESC-ovoj konvenciji kako bi se stekla što potpunija slika narodnog života i običaja na koje se, inače, sadržaj knjige odnosi.
„Radi se o onome što uobičajeno nazivamo tradicijskom kulturom, na način kako smo to mi razumjeli u našoj mladosti i prije međunarodnih dokumenata. Tu su uključene razne stvari od ambijenta u kojem čovjek živi, zatim do onoga što se naziva odnos čovjeka i univerzuma. Mi želimo kroz promociju da se fokusiramo na to šta je nama od naslijeđa ostalo, kako se prema njemu odnositi i da li možemo nešto uraditi da se ono dodatno istraži, predstavi javnosti i eventualno dovede u nastavne planove i programe u obrazovnom sistemu“, rekao je Enes Kujundžić, autor knjige “Čitanka nematerijalne kulturne baštine“.
Organizatori promocije kazali su da je promocija nastavak projekta prikupljanja nematerijalne baštine kako Brčkog tako i cijele BiH.
„Prije nekoliko godina Preporod je počeo sa realizacijom projekta „Nematerijalna kulturna baština“ i 2022. godine smo štampali zbornik radova sa 15 radova koje smo predstavili u maju iste godine. Nismo odustali od te ideje tako da je ova promocija nastavak istraživanja, prikupljanja pa i dokumentiranja nematerijalne baštine Brčkog i okoline“, dodao je Edin Jašarević, profesor bosanskog jezika i književnosti i predsjednik Skupštine Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Brčko.
Neka od njegovih djela jesu: „Sofra: Starinsko bosansko kulinarstvo iz kulturološke perspektive“, „Biblioteka na pragu trećeg milenija“, „Sarajevski sahan između Beča i Stambola: kulturološka perspektiva bošnjačke kulinarske baštine“, „“Sevdah kao ogledalo života“, “Sevdalinka i bošnjačka usmena poezija”, a iz njega su i brojni naučno-istraživački članci i drugi radovi.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.