Први прољећни преглед пчелињих друштва је завршен на подручју Брчко дистрикта и од сљедеће седмице почиње багремова паша што је за минимално три седмице прије оптималног рока због изразито високих дневних температура.
Члан брчанског Удружења пчелара „Матица“ Никола Керезовић каже да се не може тачно календарски одредити кад треба вршити први детаљни прољећни преглед пчелињих друштава али да то у првом реду итекако зависи од климатских услова који су ове године били повољни за ранији прољећни преглед кошница.
„Клима се пореметила и сви радови око пчелињих друштава почели су унапријед мјесец дана, а уљана репица је прије 15 дана почела да меди и она је у фази завршетка. Такође, багрем је почео да цвати. Ми смо завршили прољећње прегледе и санирали смо евентуално настале штете како бисмо се на најбољи могући начин припремили за багремову пашу“, рекао је Керезовић.
Према ријечима Керезовића, прољећни преглед кошница веома је важан дио пчеларског посла који може помоћи у одржавању здравља пчела и побољшању производње меда.
Када су у питању губици пчелњих друштава, истиче Керезовић, они су минимални.
„Ми пчелари када имамо око 15 одсто губитка је задовољавајуће и ја сам имао око десет угинулих пчелињих друштвава што није пуно на тренутну количину, али пчела је инсект који се брзо обнавља и то се надокнади. Такође, велики проблем нам стварају ове климатске промјене, загађеност ваздуха, те болести пчела попут америчке трулежи, церна и вароа која нам ствара велике проблеме“, појаснио је Керезовић.
Што се тиче присутне количине хране у пчелињим друштвима, Керезовић каже да има доста хране и да је прездовољан прољећним развојем, те да за сада нема тровања али да треба обратити пажњу када крене прскање стабала јабука и шљива.
Пчеларе врло брзо, односно већ од сљедеће седмице очекује багремова паша и до тада би требало припремити пчелиње друштво како би се одржала пчелиња заједница која треба да има од 40 до 50 хиљада пчела.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.