Sastanak između Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) i United Nations Development Programme (UNDP) označio je važan korak ka poboljšanju elektronske razmjene podataka u našoj zemlji. Agencija ovim aktivnostima pridonosi cilju 6 EU Digitalne strategije koji se odnosi na razmjenu podataka i interoperabilnost.
Na čelu sa direktorom prof.dr. Almirom Badnjevićem, IDDEEA je predstavila projekt pod nazivom eDataExchange, čiji je cilj olakšati elektronsku razmjenu podataka građanima i pravnim osobama putem web stranice Agencije. Ovaj projekt, osmišljen s namjerom podrške korištenja elektronskog potpisa i pojednostavljenja razmjene podataka za javnost i poslovnu zajednicu, predstavlja korak naprijed ka obnovi javne uprave a istovremeno će doprinijeti ostvarivanju nekih od ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda (UNSDG), konkretno cilja 9 (Industrija, inovacije i infrastruktura) tako što će unaprijediti infrastrukturu za informacione tehnologije i omogućiti inovacije u digitalnom prostoru. Također, podržava i cilj 16 ( Mir, pravda i snažne institucije) jačanjem institucija kroz transparentnu razmjenu podataka i podršku građanima i pravnim osobama u ostvarivanju svojih prava.
Tokom sastanka, UNDP-ova predstavnica Narine Sahakyan, vršilac dužnosti rezidentne predstavnice UNDP-a u Bosni i Hercegovini, istakla je važnost ove inicijative te podršku koju UNDP pruža digitalnoj transformaciji javne uprave u našoj zemlji. Naglašeno je da bi ova vrsta saradnje predstavljala značajan izazov, ali i priliku za UNDP da pruži pomoć koliko je to u njihovoj moći.
Projekt eDataExchange ne samo da će omogućiti temeljnu funkcionalnost razmjene podataka za kontinuirani pristup, već će također podržati razmjenu podataka u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama. Usluge ovog projekta bit će javno dostupne na web stranicama Agencije, čime će se dodatno unaprijediti transparentnost i efikasnost javne uprave a sve to može pomoći BiH u ispunjavanju određenih EU prioriteta za Bosnu I Hercegovinu koji se odnosi na unapređenje instucionalnog okvira.
IDDEEA i UNDP pozivaju sve relevantne aktere, kako iz javnog, tako i iz privatnog sektora, da podrže ovaj projekt te doprinesu daljem jačanju elektronske razmjene podataka u Bosni i Hercegovine.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.