Број пацијената који се јављају са симптомима сезонске алергије на полен због почетка цвјетања на простору Брчко дистрикта из године у годину је повећан и јављају се пацијенти свих узраста.
Алергијске болести данас се сврставају у болест 21. вијека, те увелико попримају карактеристике пандемија. Специјалиста породичне медицине у Јавној здравственој установи „Здравствени центар Брчко“ примаријус др Драган Пејић је потврдио да је све више пацијената са појавом различитих симптома сезонске алергије и да подједнако погађају како старију тако и млађу популацију становништва.
„Генерално алергија је све више и више, поготову оних које захватају дисајне путеве и оне нису везане само за прољеће, него имамо и присутне алергије у периоду касног љета и почетка јесени, а то је алергија на амброзију. Симптоми сезонске алергије су кашаљ, секреција из носа, сузење очију и многи други. Нешто рјеђе се јавља уртикарија и она се јавља као акутна односно тренутним контактом са неким алергеном“, појаснио је др Пејић.
Алергије се претежно лијече уз помоћ лијекова које се користе за алергије – антихистаминици.
„Постоје и таблете у виду жвакања које се обично дају пацијентима које већ дуже вријеме имају проблема са алергијама и то им постаје редовна терапија. Такође, велики проблем пацијентима ствара алергијска астма гдје особе морају редовно да користе различите пумпице и инхалације“, појаснио је др Пејић.
Дијагноза се успоставља уз помоћ различитих алерго – тестова, наводи др Пејић, а то су тестови на нутритивне алергене, односно алергија на храну попут јаја, крављег млијека, пшеничног брашна и друго, те контактне алергене односно на различите хемикалије и инахалационе алергене у које се убрајају полени дрвећа, трава, корова, прашина, гриње и длаке животиња.
Доктор Пејић напомиње, да ово вријеме погодује и инсектима, чији убод није безазлен, поготово убод стршљена.
„Такође, у овом и љетнем периоду алергију може изазвати и убод стршљена који може довести до анафилактичког шока и ако се не реагује на вријеме може да се фатално заврши“, рекао је др Пејић.
Он је истакао да превенција заштите од алергија не даје конкретан ефекат.
„Сигурне заштите од алергија нема, јер ми не можемо спријечити некога да удахне полен, али ако идемо у природу можемо се заштити одјећом и ту су неки медикаменти који се превентиво користе“, рекао је др Пејић.
Широм свијета око 235 милиона људи болује од бронхијалне астме, подаци су Свјетске здравствене организације, док у Босни и Херцеговини скоро свака шеста особа се суочава са неким видом симптома алергије.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.