Predstavnici “Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka” te “Udruge obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata” Brčko, obavijestili su javnost da sutra od 11 sati, polaganjem cvijeća i vijenaca na mostu Brčko-Gunja, počine obilježavanje Dana stradanja civila nesrpske nacionalnosti u Brčkom tokom 1992. godine.
„Tridesetog aprila 1992. je dignut u zrak most na Savi Brčko-Gunja, odnosno granični prelaz između BiH i Hrvatske, a sve počinje obraćanjem predstavnika udruženja i polaganjem cvijeća i vijenaca na mostu gdje je prilikom dizanja mosta u zrak stradalo više desetina civila koji su se, sa hrvatske strane kretali ka BiH, u želji da stignu svojim kućama za prvomajske praznike“, rekao je predsjednik “Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko”, Sead Golić.
Potom se obilježavanje stradanja 92 civila u Brčkom nastavlja u subotu 4. maja.
„Dana 4. maja je datum kada je, prema usaglašenim našim i zvaničnim podacima Policije ubijeno, odnosno stradalo najviše civila ispred hotela “Posavina”, zgrade Policije, te “DTV-a Partizan”, pa će se kroz kretanje gradom zastati na svakoj od tih lokacija, a krećemo od 10 sati ispred hotela “Posavina”“, istakao je Golić, dodavši da je sutradan, 5. maja, planirano učenje Tevhida za stradale civilne žrtve, a u 12:45 polaganje cvijeća i vijenaca u Memorijalnom centru Bošnjačkih civilnih žrtava rata Distrikta na Ivicima.
U utorak 7. marta povodom Dana logoraša, prigodna obilježavanja biti će organizovana u cijeloj BiH pa i u Distriktu.
“Sve završavamo 8. svibnja obilježavajući pogibiju 27 civila na potezu Ulice-Laništa. Tim povodom u Laništima će od 16:30 sati biti upriličeno centralno obilježavanje uz molitvu, te pozivam sve da nam se pridruže, jer to je najmanje što možemo učiniti za nedužno poginule civile na ovom području“, rekao je Marin Brkić, predsjednik “Udruge obitelji nestalih nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata Distrikta”.
Uz Udruženja nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka i Hrvata Distrikta, u organizaciji sjećanja na stradale civile nesrpske nacionalnosti u Brčkom, učestvuje i “Udruženje za pomoć žrtvama i preživjelim seksualnog nasilja Suze“ Brčko, te Udruga zatočenih-Udruženje logoraša Distrikta”.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.