Прољеће, рано љето, повољна температура, те влажност ваздуха погодују активностима крпеља посебно у природном окружењу међу ниским растињем, упозорили су из брчанске Хигијенско – епидемиолошке службе.
Шеф Хигијенско – епидемиолошке службе у Јавној здравственој установи „Здрвствени центар Брчко“ докторица Адријана Гргић каже да ако се уочи крпељ на кожи важно га је уклонити што прије јер ризик од инфекције је већи ако је крпељ дуже причвршћен у кожи, те да га је лакше одстранити у првих неколико сати након убода.
„Нашој служби до данас је пријављен један случај обољења лајмске борелиозе (Borrelia burgdorferi) коју преноси крпељ под називом Ixodes ricinus који се најчешће јавља у шумским предјелима, гдје су траве и жбунови и највише погађа планинаре, дјецу која се играју вани, те особе које одржавају хигијену града“, истакла је докторица Гргић.
Уколико је већ дошло до убода крпеља, наводи докторица Гргић да је потребно предузети сљедеће радње.
„Потребно је крпељ њежно откинути, односно скинути са пинцетом и не би га требало гњијечити у року од 36 до 48 сати од убода. Такође, препорука је да се мања дјеца доведу у Болницу како би тај крпељ одстранили техничари“, рекла је др Гргић.
Почетни симптоми лајмске болести могу се јавити најкасније до три мјесеца након убода крпеља, навела је докторица Гргић.
„Јавља се црвенило на мјесту гдје је био крпељ и шири се даље, а на том мјесту гдје је био убод кожа блиједи. Пацијенти имају високу температуру, главобољу, болове у мишићима и зглобовима. Тај почетни стадијум болести лијечи се антибиотицима, како би се зауставило јављање хроничних стадијума који могу довести до тежих упала зглобова, срчане марамице и чак до упале мозга“, појаснила је др Гргић.
Постоје различити начини како се можемо зашитити од крпеља, а то је да се обуче прикладна одјећа за боравак у природи, пожељно је да буде памучна и свијетла, ставити одређене производе који их одбијају, ходати по обиљеженим стазама, те након повратка из природе пресвући одјећу и пажљиво прегледати цијело тијело, а посебно дио иза уха, врат, препоне и подручје иза кољена.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.