RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Magazin

Kolumbija počela istraživanje olupine čiji tovar vrijedi 20 milijardi dolara

Foto: BHRT

Kolumbijske vlasti započele su istraživanje potonule španske galije „San Hoze“ iz 18. vijeka, koja je na dno mora odnijela zlata, srebra i dragulja u vrijednosti od 20 milijardi dolara.

Područje oko galije, takođe nazvane i „svetim gralom olupina“, proglašen je zaštićenim arheološkim lokalitetom.

Galija, koja je otkrivena 2015. godine i o čijem vlasništvu se i dalje vode žustre polemike, nosila je jedan od najvećih tovara plemenitih metala i dragog kamenja koji je ikada prevožen.

Procjenjuje se da blago na „San Hozeu“, potopljenom 1708. godine, vrijedi oko 20 milijardi dolara.

Prva faza projekta istraživanja nazvana je fazom karakterizacije, a tokom nje će se koristiti daljinski senzori koji će stvarati fotografije lokaliteta kako bi se stekla slika o arheološkom materijalu na morskom dnu.

Podvodni roboti će takođe snimati, mjeriti i proučavati područje oko olupine, sa ciljem da se proširi akademsko znanje, saopštio je kolumbijski Institut za antropologiju i istoriju.

Kolumbijski ministar kulture Huan David Korea opisao je istraživačku ekspediciju kao „bez presedana“.

Porinut 1698. godine, brod je potonuo u bitci kod ostrva Baru južno od Kartahene dok je plovio od Novog svijeta do Španije noseći kralju Filipu Petom blago u kraljevskim kovčezima.

„San Hoze“ i njena pratnja naišli su na britansku flotu blizu Barua, a tokom bitke je došlo do detonacije brodskog skladišta baruta, a u eksploziji je poginulo više od 500 članova posade i galija je potpuno uništena.

Istorijski spisi navode da je brod nosio blago prikupljeno u nekoliko španskih južnoameričkih kolonija, uključujući 100 čeličnih kovčega punih smaragda i miliona zlatnih i srebrnih novčića.

Izvor: BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.