Uprava za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u BiH uz saradnju Muftijstva tuzlanskog i Medžlisa islamske zajednice Brčko danas je organizovala naučni okrugli stol na temu „Zločini nad Bošnjacima općine Brčko tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu“.
„Cilj svakog okruglog stola jeste da radimo na kulturi pamćenja, odnosno da govorimo o ratnim zločinima i najupečatljiviji momenat na ovim skupovima jeste kada živi svjedoci kroz svoje izlaganje govore o dešavanjima u logorima i zatočeništvima i onome što su preživjeli“, rekla je Medina Mehmedović-Mulalić, voditeljica Odjela za saradnju sa državnim institucijama i nevladinim organizacijama u Upravi za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u BiH.
Prema riječima Mustafe Gobeljića, glavnog imama Medžlisa islamske zajednice Brčko distrikta BiH svaki pojedinačni zločin koji se dogodi upućuje na moralni sunovrat osobe koja ga je počinila ili na zločinca, a kada su posrijedi masovni zločini onda oni upućuju na ideologiju ili sistem koji stoji iza toga.
„S obzirom na masovnost i karakter zločina u Brčkom onda možemo sigurno utvrditi da se ovdje dogodio zločin ove druge vrste. Zadatak nas preživjelih, to je na koncu i u skladu sa univerzalnom ljudskom pravdom, a posebno sa Božijom pravdom, da se svi zločini istraže i da se zločinci privedu sudu pravde, kako bi se obezbijedili preduvjeti da se zločini više nikada ne dogode i ne ponove“, dodao je Gobeljić.
U svom izlaganju o počinjenim zločinima u Brčkom i njihovom negiranju govorio je i Muamer Džananović, iz Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
„Smatramo da kao društvo imamo veliku obavezu u onome što se naziva kulturom pamćenja, zbog samih žrtava i zločina koji su počinjeni, a na prostoru Brčkog počinjeni su stravični masovni zločini, razni oblici zločina. Također, imamo dodatnu obavezu zbog generacija koje će doći poslije nas da znaju šta se desilo i da živimo u nadi da se ti monstruozni zločini neće ponoviti“, istakao je Džananović.
Adila Suljević, predsjednica Udruženja za pomoć ženama žrtvama ratnog nasilja i seksualnog zlostavljanja istakla je da svojim izlaganjem i aktivnostima želi podstaknuti i ostale žrtve da pričaju o počinjenim zločinima.
Enes Pašalić, jedan od učesnika na okruglom stolu izrazio je zadovoljstvo učešćem na skupu, te dodao da se održavanjem ovog skupa želi obnoviti kultura sjećanja iz više razloga.
„Prije svega da bi se utvrdila istina onome što se dešavalo 1992. godine. Mislim da za veliki dio stanovništva ta istina još nije spoznata. Druga stvar, da se kaže ko je počinio zločine i da počinioci budu sanckionisani. Ljudi koji su radili jako ružne stvari kreću se još ovim gradom. Treća stvar jeste da obnovimo ono što je memorijalizacija, dakle kultura sjećanja, da se podsjetimo onoga što nam se dešavalo, a dešavale su se jako ružne stvari“, naglasio je Pašalić.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.