Посланици црногорског парламента данас су почели расправу о законима потребним за добијање Извјештаја о процјени испуњености привремених мјерила за поглавља 23 и 24 (ИБАР) који се односе на владавину права.
Закони се односе на унапређење правосуђа, појачану борбу против организованог криминала и корупције и медијску регулативу. Ради се о 12 закона међу којима су највећу пажњу изазвала три медијска закона.
Очекује се да средином јуна земље чланице одлуче да ли ће подржати Црну Гору да добије ИБАР до краја јуна.
Премијер Милојко Спајић информисао је предсједника Скупштине Црне Горе Андрију Мандића о обавезујућем упутству министрима у којем наводи да о сваком амандманском дјеловању на законе који се односе на добијање ИБАР морају обавијестити Владу како би их размотрила, уз претходну сагласност институција ЕУ.
Спајић је, како наводе медији, у упутству нагласио да он лично и институције ЕУ морају бити обавијештени уколико дође до амандманског дјеловања на одбору и пленуму.
ИБАР (Интерим Бенцхмарк Ассессмент Репорт) је оцјена колико је држава кандидат испунила од привремених мјерила у поглављима 23 – Правосуђе и темељна права и 24 – Правда, слобода и безбједност.
Након позитивног ИБАР, држава добија завршна мјерила Европске комисије. њиховим испуњењем могуће је, уз затварање осталих, затварање поглавља 23 и 24, што уједно представља и крај преговора.
Највећу пажњу изазвао је сет медијских закона односно измене Закона о РТЦГ. Радна група која је годину и по радила на тим законима и иза чијег је рада стало Министарство културе и медија је предложило да се пооштре критеријуми за избор менаџмента РТЦГ.
Кабинет премијера је међутим измијенио те одредбе и Скупштини предао верзију која, по оцјени стручне јавности, значи пуну контролу владе над јавним сервисом и цртање мјеста за актуелног директора Бориса Раонића који не би могао бити поново изабран уколико би услови били пооштрени.
Међу законима је и Закон о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, којим се проширује спектар кривичних дјела на основу којих се може одузимати имовина укључујући дигиталну (криптовалуте). Закон уводи нове институте финансијске истраге.
Закон о спречавању корупције треба знатно да унаприједи рад Агенције за спречавање корупције.
Измјене Закона о Специјалном државном тужилаштву треба да растерете то тужилаштво од вишка истрага које се односе на корупцију мале материјалне вриједности.
Измјене и допуне Законика о кривичном поступку омогућиће Специјалном тужилаштву да прибави доказе у предметима ратних злочина на просторима бивше Југославије које је због протока тешко прикупити. Измјене ће тужилаштву омогућити да се доказ, изведен у Међународном кривичном суду, користи за суђења у Црној Гори и да се прихватају већ изведени докази.
Опозиција је критиковала Владу што су закони касно достављени, да су мањкави али и најавила да ће их гласати због европског пута Црне Горе.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.