Стопа кривичног гоњења и пресуда за случајеве организованог криминала и корупције у БиХ је неадекватна, што је посљедица неефикасног рада органа за спровођење закона и правосуђа, изјавио је данас у Сарајеву представник Делегације ЕУ у БиХ Енрико Висентин.
Висентин је рекао да кривична политика у БиХ није довољно ефикасна, одговарајућа и пропорционална, да су чести споразуми о признању кривице, а санкције благе због прекомјерне примјене олакшавајућих околности без адекватног образложења.
Он је навео да се затворске казне често условљавају или чак претварају у новчане с малим одвраћајућим ефектом, саопштено је из Пројекта ЕУ за правду након радионице “Кривична политика у случајевима организованог криминала и корупције: домаћи и регионални нормативни модели и судска пракса”.
На радионици су учествовале судије и тужиоци, а констатовано је да БиХ током преговора о приступању ЕУ мора унаприједити и успоставити системске антикорупционе мјере и створити правичније и праведније друштво.
Према Извјештају Европске комисије о БиХ за 2023. годину, лоше функционисање правосудног система наставило је да подрива остваривање права грађана и борбу против корупције и организованог криминала, наводи се у саопштењу.
Напомиње се да, иако су постојале неке оптужнице које се односе на корупцију високог нивоа, укупни резултати у спречавању и сузбијању остају безначајни због оперативне неефикасности и политичког уплитања.
Фински тужилац Мика Алто рекао је да је адекватна кривична политика у случајевима организованог криминала и корупције од суштинског значаја за процес приступања БиХ ЕУ.
“Усклађивањем своје судске праксе са ЕУ стандардима, јачањем независности правосуђа и осигурањем досљедности и транспарентности у изрицању казни, БиХ може направити значајне кораке у рјешавању ових тешких кривичних дјела и напредовању на путу ка чланству у ЕУ”, рекао је Алто.
Извор: СРНА
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.