Izloženost zagađenom vazduhu u Srbiji doprinijela je smrti skoro 16.000 ljudi, a kod djece mlađe od pet godina to je drugi vodeći faktor rizika poslije neuhranjenosti, navodi se u novom izvještaju o kvalitetu vazduha u svijetu.
Od ukupno 15.800 smrti, 13.600 slučajeva je povezano s izloženošću česticama PM2,5, navodi se u izvještaju Stanje globalnog vazduha nezavisnog neprofitnog Instituta za zdravstvene efekte sa sjedištem u Bostonu.
Dobra vijest je da prosječne godišnje koncentracije zagađujućih materija opadaju tokom vremena i da je, prema izvještaju, stopa smrtnosti smanjena za oko 39 odsto od 2000. godine.
Standardizovana stopa smrtnosti od atmosferskih čestica PM2,5 u Srbiji je, prema podacima za 2021. godinu, bila 80 smrti na 100.000 ljudi, što je više nego četiri puta veća stopa od proseka EU (18 na 100.000).
U područjima u kojima je koncentracija azot-dioksida iznad godišnje referentne vrednosti Svjetske zdravstvene organizacije živi 41 odsto stanovništva Srbije, a 65 odsto stanovništva živi u područjima koja premašuju godišnju referentnu vrijednost SZO za ozon.
Izvještaj pokazuje da je zagađenje vazduha odgovorno za 26 odsto smrti zbog hronične opstruktivne bolesti pluća, 24 odsto smrti zbog ishemijske bolesti srca, 19 odsto smrti zbog infarkta i dijabetesa tipa II i 18 odsto smrti zbog raka pluća.
Zagađenje vazduha je šesti vodeći faktor rizika za prijevremenu smrt u Srbiji, poslije visokog krvnog pritiska, ishrane, visokog nivoa šećera, duvana i holesterola niske gustine.
Na globalnom nivou, 8,1 milion ljudi je 2021. umrlo zbog zagađenog vazduha, koji je postao drugi najveći faktor rizika za ranu smrti.
U izvještaju, koji je prvi put urađen u partnerstvu sa UNICEF-om, navodi se da su djeca mlađa od pet godina posebno ranjiva, sa zdravstvenim posljedicama koje uključuju prevremeni porođaj, malu težinu, astmu i plućne bolesti.
Više od 700.000 djece mlađe od pet godina u svijetu umrlo je od zdravstvenih problema povezanih sa zagađenjem vazduha.
Izvještaj, koji je obuhvatio podatke iz više od 200 zemalja, pokazuje da skoro svaka osoba na zemlji svakodnevno udiše nezdrave nivoe zagađenja vazduha, sa dalekosežnim zdravstvenim implikacijama.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.