RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Magazin

Око 62 посто свјетске популације користи друштвене мреже

Фото: Архива

Према подацима из 2024. године, 62 посто укупне свјетске популације користи друштвене мреже, а број корисника сваке године се повећава.

Према подацима статистичке агенције Статиста, Фејсбук је од априла преузео челну позицију међу платформама друштвених мрежа према броју корисника на свијету, с више од три милијарде активних корисника на мјесечној основи.

Инстаграм и ВатсАп, који су у власништву компаније Мета, у чијем је власништву и Фејсбук, налазе се на 3. и 4. мјесту листе са двије милијарде корисника мјесечно, а на 7. мјесту је Фејсбук Месенџер са милијарду корисника.

ЈуТјуб, онлајн платформа за дијељење видео снимака у власништву Гугла, налази се на другом мјесту на листи. ЈуТјуб тренутно користи 2,5 милијарди људи широм свијета. Платформа Икс (раније Твитер) у власништву Елона Маска налази се на 12. мјесту са 611 милиона корисника.

На листи и шест компанија из Кине

Поред девет познатих америчких компанија, шест компанија са сједиштем у Кини такођер је успјело да се сврста на листу.

Најпопуларнија платформа међу кинеским апликацијама за друштвене мреже је ТикТок са око 1,6 милијарди корисника.

ТикТок се налази на петом мјесту, ВиЧат на шестом са 1,3 милијарде корисника, Доујин заузима десето мјесто са 755 милиона корисника, Куаишоу је на 11. мјесту са 700 милиона корисника, Веибо је на 13. са 600 милиона корисника, а прати га КјуКју на 14. мјесту са 554 милиона корисника.

Пет милијарди људи користи друштвене мреже

Према извјештају “We are social” за 2024. годину, укупно пет од осам милијарди људи, што је око 62 посто свјетске популације, користи друштвене мреже.

Број корисника друштвених мрежа порастао је за 5,6 посто у односу на прошлу годину, а 266 милиона нових корисника почело је користити друштвене мреже први пут током 2023. године. Према најновијим подацима, око 5,35 милијарди људи у свијету користи интернет.

Према подацима из извјештаја, корисници у просјеку проведу 2,23 сата на друштвеним мрежама, од чега се 1,41 сат потроши на читање књига, часописа и слично, 1,25 сати за слушање музике, а 1,02 сата за играње игрица.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.