Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA BiH) od 1. jula ove godine uspostavila je aplikacije za izdavanje kvalifikovanog elektronskog potpisa za udaljeno potpisivanje te otvorila urede za podnošenje zahtjeva za izdavanje kvalifikovanog elektronskog potpisa.
Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević izjavio je na konferenciji za medije danas u Sarajevu da će na taj način udaljeno elektronsko potpisivanje dokumenata po prvi put biti dostupno građanima nakon 18 godina od donošenja Zakona o elektronskom potpisu.
Pojasnio je da se uredi u kojima se mogu podnijeti zahtjevi nalaze u sjedištu IDDEEA-e BiH u Banjoj Luci, zatim u Regionalnim centrima u Sarajevu, Bihaću, Mostaru i Bijeljini.
Badnjević je dodao da svaki korisnik prilikom fizičke registracije i podnošenja zahtjeva za izdavanje kvalificirane potvrde u ovlaštenom IDDEEA Registracionom uredu uz obrazac zahtjeva za izdavanje kvalifikovane potvrde i ugovora o pružanju usluga cetificiranja, dobije odštampan obrazac sa pristupnim parametrima koji se koriste za prijavu na aplikaciju za kvaliikovani potpis na web stranici Agencije.
Također, istakao je da je Agencija od 1. juna ove godine omogućila upisivanje kvalifikovanih certifikata za digitalno predstavljanje u lične karte građana Bosne i Hercegovine.
Konferenciji za medije prisustvovao je i ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto koji je izjavio da su pred nama još veliki izazovi po pitanju digitalizacije zbog zakonodavstva koje je potrebno prilagoditi.
Naglasio je da digitalnom transformacijom nastoje pomoći građanima i firmama da na jednostavniji način, uz manje dokumantacije i u kraćem roku nastupaju prema državnim institucijama i agencijama.
Izvor: FENA
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.