Na posljednjoj sjednici Vlade Brčko distrikta BiH nakon razmatranja izvješća o stanju sigurnosti na cestama prihvaćene su aktivnosti i mjere u cilju poboljšanja sigurnosti prometa, a koji se odnosi na segment pješaka kao rizične kategorije.
„Mi smo izradili jedan projekt pod nazivom „Pješaci kao rizična grupa u prometu u Brčko distriktu BiH“, čija je krovna aktivnost izmjena Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, a zatim pojačanje preventivnih i represivnih aktivnosti u kontroli prometa, s aspektima na odnos vozača prema pješacima i poštivanje propisa od strane pješaka“, kazao je Vinko Vidović, predsjednik Vijeća za sigurnost prometa Brčko distrikta.
Jedna od mjera, čija je realizacija već u tijeku od strane Odjela za javne poslove Vlade Brčko distrikta, prema riječima Vidovića jeste donošenje Odluke o utvrđivanju kriterija i procedura za postavljanje usporivača prometa, poznatiji kao „ležeći policajci“. Ovom Odlukom jasno bi se definirala mjesta, lokacije i vrsta usporivača, jer svjedoci smo da na području Distrikta imamo dosta različitih usporivača, i na previše lokacija.
„Pored usporivača na prometnicama, treba da se donese instrukcija za izradu procedura za postavljanje prometne signalizacije, objekata na cestama, a sve u skladu s postojećim Zakonima i o prostornom planiranju i građenju, ali i o Zakonu o cestama u Brčko distriktu. Problem se pojavljuje jer nemamo jasno definirane procedure te zbog toga dolazi do predugog čekanja na razna odobrenja i dozvole koja znaju trajati i po nekoliko mjeseci“, dodao je Vidović.
Prema njegovim riječima, budući da se akcent stavlja na pješake, cilj je uključiti obrazovne ustanove da se više posvete temi prometa i da se djeci od malih nogu usađuju pravila ponašanja u prometu, kako bi od predškolskih dana oni bili sigurni sudionici u prometu.
Pored svih navedenih mjera, jedna od važnijih jeste i unaprjeđenje procedure pružanja prve medicinske pomoći i transporta povrijeđenih u prometu, jer bi se edukacijama i pravovremenim reakcijama u prometnim nesrećama mogao smanjiti i broj smrtnih slučajeva. Također, važno je i informiranje javnosti, odnosno angažman medija u promociji ovakvih tema s ciljem podizanja svijesti kod svih sudionika u prometu, da više vode računa na cestama o sigurnosti sebe i o drugima.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.