Međunarodni dan dostojanstvenog rada koji se inače u svijetu obilježava 7. oktobra u Distriktu nije obilježen.
Distrikt nema Opšti kolektivni ugovor što je jedan od razloga što se prava na dostojanstven rad žestoko krše u Brčkom, izjavio je Ilija Kalajdžić sekretar brčanskog Sindikata.
Kako je naglasio, mnogi nemaju pravo na godišnji odmor, prekovremeni rad im nije plaćen, žene nemaju pravo na porodiljsko odsustvo ili čak dobijaju otkaz zbog trudnoće i sl.
„Veliki broj ljudi je ostao bez posla zbog privatizacije i bez nade za novi posao i danas su u situaciji da ne razmišljaju o dostojanstvenom radu nego o golom preživljavanju. Kod nas u trgovini u Distriktu neke žene rade po 16 sati dnevno, bez prava na godišnji i bez prava na porodiljsko odsustvo i sve to uz minimalac.Vrlo je interesantno da ne možete naći uzorak da neka žena to javno kaže i putem medija prozove svog poslodavca i kaže da se on tako ponaša. Imamo na desetine takvih slučajeva koji su nam dolazili ali zbog straha da ih niko drugi neće zaposliti ne poduzimaju ništa“, dodao je Kalajdžić.
Prema njegovim riječima, ovo je jedno stanje koje se može predodrediti samo uz pojačanu odgovornost onih koji oblasti radnih prava krše, da se inspekcije stave u jaču funkciju i da sankcionišu one koji se ponašaju na jedan neprimjeren i neljudski način.
„Rješenje svih problema je u primjeni zakona koje imamo ali stanje je ovakvo zato što se oni krše i slaba je kontrola.Također, dostajanstven rad podrazumijeva i formiranje sindikata i pravo na socijalni dijalog. Ako nema industrijske demokratije nema demokratije uopšte niti demokratizacije društva“ dodao je Kalajdžić.
Još je dodao da zaposleni u javnom sektoru imaju niz prava koja radnici u realnom sektoru nemaju.
„Kada uzmemo krucijalni Zakon o radu u Brčko distriktu i reformsku agendu koja je sada aktuelna, radujemo se da poboljšamo pravo radnika u realnom sektoru ako do toga dođe. Prije svega pravo na otpremninu kada radnik ide u penziju, zatim plaćen prekovremeni rad, godišnji odmor minimalno 18 radnih dana plus dani na osnovu godina radnog staža. Trebamo da radimo na tome da radnik u realnom sektoru, odnosno u privredi bude više plaćen nego oni koji rade u državnim organima“, pojasnio je Kalajdžić.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.