RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Raste broj zaražene djece morbilima u RS, u Bijeljini najviše oboljelih i sa upalama pluća

Foto: BHRT

Broj zaraženih morbilima u Republici Srpskoj je u porastu, a, po posljednjim podacima Instituta za javno zdravstvo, zvanično je evidentirano 296 oboljelih. Najveći broj ih je u Bijeljini i to 222.

Podaci se odnose zaključno sa 2. augustom, a načelnica Konsultativno specijalističke službe Doma zdravlja Bijeljina, specijalista pedijatrije i dijetoterapeut, dr. Stojanka Škorić za Fenu kaže da je u Bijeljini trenutno prijavljeno oko 300 zaraženih morbilima.

Najveći broj zaraženih su mlađa djeca i to uzrasta od jedne do četvrte godine.

– Broj zaraženih je sigurno još veći jer ima neprijavljenih slučajeva. Više oboljelih od zvanično prijavljenih je u cijeloj  RS, samo što u Bijeljini zdravstveni nadzor najbolje funkcioniše – objašnjava dr. Škorić.

Ona kaže da su sva zaražena djeca nevakcinisana i da je bilo nekoliko majki koje nisu primile drugu dozu u ratnom periodu.

– Za razliku od epidemije morbila u Bijeljini iz 2014. godine kada je bilo oko 1.000 zaražene djece, u aktuelnoj imamo mnogo više djece koja završe sa upalom pluća, što nas je iznenadilo. Nekoliko djece je hospitalizovano zbog komplikacija, ali nismo imali smrtnih slučajeva. Sve je pod strogim nadzorom – ističe dr Škorić.

Ona kaže da u Bijeljini ima trenutno jedan vrtić koji je pri kraju sa mjerama nadzora, ali su se u međuvremenu pojavila još dva-tri vrtića s nekoliko zaražene djece.

Po njenim riječima, zaražena i nevakcinisana djeca moraju u izolaciju dok ne prođu simptomi, odnosno dok nadležni pedijatar ne da potvrdu da se dijete može vratiti u kolektivni smještaj. Nakon obolijevanja potrebno je da prođe najmanje tri mjeseca za vakcinaciju.

Ona kaže da trenutno imaju veći odaziv roditelja koji dovode djecu na MRP vakcinu, odnosno vakcinu protiv morbila, rubeola i zaušnjaka.

Svjetska zdravstvena organizacija u februaru je upozorila da će više od polovine zemalja biti izloženo visokom riziku od pojave morbila do kraja godine ako ne budu preduzete hitne preventivne mjere.

Morbili su visokozarazna bolest i u slučaju izloženosti ovom virusu obolijeva najmanje 95 odsto nevakcinisanih lica. Virus je aktivan u vazduhu ili na zaraženoj površini do dva sata nakon izlaganja nevakcinisane osobe.

U Institutu za javno zdravstvo RS podsjećaju da je vakcinacija protiv morbila, rubeola i patotitisa obavezna i da se imunizacijom postiže visok stepen zaštite. Potrebno je da obuhvat vakcinacijom bude bar 95 odsto, ali unazad nekoliko godina se sve smanjuje.

Prethodne godine je iznosio svega 62,7 odsto, odnosno 76,03 odsto drugom dozom. Prva doza je obavezna sa navršenom godinom dana, a druga pred polazak u prvi razred osnovne škole.

Zaražena osoba morbilima moći će da zarazi i do 18 osoba, naročito ako boravi u kolektivu, poput vrtića i škole.

Izvor: FENA

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.