Predstojeći izbori, posebno primjena novih tehnologija, doprinijet će većem poštovanju izborne volje građana, no još uvijek su moguće mahinacije, naročito nakon zatvaranja biračkih mjesta, stav je predsjednika organizacije „Pod lupom BiH“ Vehida Šehića.
Jedan od najiskusnijih političkih analitičara i nekadašnji predsjednik Centralne izborne komisije, te sadašnji prvi čovjek organizacije „Pod lupom BiH“ koja kroz nevladin sektor prati regularnost predstojećih izbora Vehid Šehić, govoreći o političkim subjektima, izborima i uopšte politici, prije svega kaže, da političari u BiH prvenstveno rade za ličnu korist dok je opšti, odnosno interes birača, na posljednjem mjestu.
„Bavljenje politikom kod velikog broja bh. političara je motivisano materijalnom koristi koju mu omogućava fotelja u koju sjede, zaboravljajući na interese onih koji su ih birali iako među biračima ima značajan broj onih koji jesu ili žive na rubu siromaštva“, kaže Šehić dodajući da kad je bavljenje politikom motivisano materijalnim interesima i to na ličnoj osnovi, onda politika gubi svaki smisao jer ona se više ne vodi u opštem interesu svih građana ove države, nego u čisto ličnom, uskostranačkom i klijentelističkom interesu, pa ne čudi da je BiH jedna od najkorumpiranijih država u Evropi.
Imajući u vidu rečeno političari očekuju da građani poštuju zakone, a oni ih najdirektnije krše što je vidljivo i u segmentu preuranjene predizborne kampanje koja je zabranjena, pa je CIK izricao i novčane kazne.
„Ono što mene brine jeste da najveća kršenja Izbornog zakona, u ovom segmentu, odnosno do same izborne kampanje, dolaze od takozvanih najjačih etabliranih stranaka u BiH, jer oni su ti koji su donosili i donosit će zakone, a onda ih sami ne poštuju istovremeno očekujući od građana da se ponašaju u skladu sa zakonima“, ističe Šehić.
Kad je riječ o tehničkih izmjenama Izbornog zakona, Šehić naglašava da se uvedene izmjene u devedeset procenata baziraju na onome što je uradila „Koalicija pod lupom“ i dostavila na usvajanje parlamentu, pa i visokom predstavniku u našoj zemlji.
„Želja izmjena je da se zaštite građani birači, odnosno da rezultati izbora odgovaraju izrečenoj volji birača, a ne volji dijela članova biračkih odbora koji svjesno krše Izborni zakon. S toga smatram da su izmjene zakona jako dobre jer je prvo spriječeno da se izbori pretvore u jedan „veliki biznis“ s obzirom da su se na neka područja prijavljivale stranke u određene izborne jedinice mada znaju da tamo neće dobiti niti jedan glas jer im je ta prijava omogućavala članstvo u biračkim odborima, odnosno prodaju tog članstva“, kaže Šehić naglašavajući, da je dobro što se biometrijski prepoznaje svaki birač pa niko ko nije došao na biralište ne može glasati.
Govoreći o onome što mu se čini najznačajnijim u ovim izmjenama Izbornog zakona Šehić ističe da je to upotreba skenera.
„Veoma je važno što se birački listić skenira, te da s njim nema dodir niko iz biračkog odbora, pa makar i u ovoj eksperimentalnoj fazi, to mi se čini ključnim. Razlog što tako mislim leži u činjenici da se najveće prevare u toku izbora dešavaju upravo sa glasačkim listićima, u periodu od 14 do 17 sati kada je na biralištima manje ljudi i svakako nakon zatvaranja biračkih mjesta“, precizirao Šehić.
Predsjednik organizacije „Pod lupom BiH“ Vehid Šehić iznio je i svoj stav o tome čega se najviše pribojava kad je riječ o mogućim mahinacijama spram izmjena Izbornog zakona.
„Pribojavam se da će politički subjekti „navijati“ da glasači pogriješe kod primjene izmjene da mogu glasati samo za tri kandidata unutar liste, priželjkujući da glasaju bar za četiri, čime bi preferencije bile nevažeće. U ovom kontekstu ne treba zaboraviti da politički subjekti u vrh liste stavljaju uglavnom podobne i stranačke poslušnike. Stoga se bojim političkih stranaka i mogućnosti da one zagovaraju kod birača da daju četiri i više glasova unutar liste, kako bi sve preferencije bile nevažeće, čime bi bio važeći postavljeni raspored, odnosno ono što je već kao unutrašnji raspored utvrdio politički subjekt“, kazao je Šehić.
Elaborirajući svoja očekivanja od primjene novih zakonskih odredbi, te uvođenje tehnoloških dostignuća u izborni proces, Šehić u ovom ciklusu ne očekuje previše s obzirom da je riječ o eksperimentalnoj primjeni.
„Na ovim izborima treba izanalizirati primjenu i identifikacije birača i skeniranje biračkih listića, kako bismo, za dvije godine imali, situaciju da tehničkim opremanjem svih birališta u BiH, stvorimo sigurne preduslove kako bi kod utvrđivanja rezultata, došli u situaciju da oni u potpunosti budu odraz volje birača“, zaključio je predsjednik organizacije „Pod lupom BiH“ Vehid Šehić.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.