RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Струја у БиХ поскупит ће од 2026. због увођења такси на емисију угљен-диоксида

Електрична енергија у цијелој БиХ поскупит ће од 2026. године, а само је питање у којем проценту. Разлог је усклађивање преузетих обавеза у примјени европске регулативе у погледу зелене енергије, прије свега, увођењу таксе на емитовање угљен-диоксида (ЦО2).

“БиХ је приступањем Европској енергетској заједници преузела обавезу да до 1.1. 2026. године усклади производњу енергије са европским законима. Ако наши произвођачи не буду обрачунавали таксу на емисију ЦО2, а која се креће од 60 до 100 евра по тони ЦО2, плаћаће на улазу у земљу у коју извозе. Сада је питање да ли је боље да плаћају на нашем тржишту или приликом извоза”, рекао је Горан Рачић, предсједник Подручне привредне коморе Бања Лука.

Рачић је ово рекао на данашњој прес-конференцији организованој у о оквиру конференције „Климатска транзиција и промјене глобалног економског модела“ коју организује Привредна комора. Конференција је организована у склопу пројекта „Зелени навигатор Балкана“.

“Покушавамо да нађемо средства за усклађивање регулативе како не бисмо у једној години направили велики удар на наша привредна предузећа која би постала неконкурентна плаћањем таксе на ЦО2. Сматрамо да наша земља мора добити помоћ од међународне заједнице ка процесима које проводи ЕУ у погледу енергетске транзиције и да морамо бити посебно третирани као мала земља”, оцијенио је Рачић.

На питање да ли ће предузећа која произоде електричну енергију тај трошак пребацити на крајне потрошаче, Рачић је прво подсјетио да цијену електричне енергије одобрава регулатор, али да ЕРС, сваки нови трошак који има, покушава да пребаци на крајњег корисника.

“Уколико не би пребацила, само пословање би било праћено губицима. Управо, да би тај трошак био на неки начин амортизован,  покушавамо да кроз одређене пројекте ЕУ добијемо средства како становништво и привреда не би сносили тај укупан трошак”, објаснио је Рачић и додао да ће од 1.1.2026. сигурно дио новог трошка сносити крајњи потрошачи у земљи.

Министар грађевинарства, екологије и урбанизма Републике Српске Бојан Випотник оцјенио је да слиједи веома изазован период јер ЕУ од 1. јануара 2026. треба да почне са примјеном прекограничног усклађивања угљеника.

“Очекујем да ћемо са привредницима, прије свега из области енергетике и индустрије, које директно погађа ово усклађивање, постићи заједнички договор како не би постали неконкурентни на тржишту”, додао је Випотник.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.