RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Misija OSCE-a u BiH radi na poboljšanju rodno inkluzivnog policijskog rada kroz primopredaju IT opreme

Danas je Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) obilježila značajan događaj u okviru svoje tekuće inicijative jačanja rodne zastupljenosti u policijskim redovima kroz primopredaju informatičke opreme Udruženju „Mreža policijskih službenica” i Mreži žena Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS WPON). Ova aktivnost je dio šire pomoći u okviru projekta koji provodi OSCE, pod nazivom “Rješavanje bezbjednosnih i sigurnosnih rizika nelegalnog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malim oružjem i lakim naoružanjem (SALW) i njihovom pripadajućom municijom u Bosni i Hercegovini,” a koji podržavaju Austrija (nenovčani doprinos), Češka, Europska unija, Francuska, Njemačka, Lihtenštajn, Norveška, Slovačka, Turska i Sjedinjene Američke Države.

Cilj projekta je rješavanje ključnih sigurnosnih rizika povezanih sa SALW-om i aktivno integrisanje rodne perspektive kako bi se povećao utjecaj projekta na sigurnost zajednice i povjerenje javnosti. Podržavajući mreže žena policijskih službenica, OSCE radi na jačanju uloge žena u upravljanju i kontroli SALW-a, prepoznavajući njihov ključni doprinos u borbi protiv kriminala i promociji stabilnosti.

Tokom ceremonije, ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH, istakao je važnost ove inicijative, rekavši: „Ova podrška naglašava našu predanost inkluzivnom policijskom radu opremanjem ovih mreža resursima za suočavanje s gorućim problemom vatrenog oružja u vezi s nasiljem u porodici i rodno zasnovanim nasiljem”. Ambasador Aggeler takođe je naglasio da zastupljenost žena u kontroli SALW-a doprinosi ne samo djelotvornijem policijskom radu, već i organizacijskim promjenama kojima se prepoznaje značaj različitih perspektiva u javnoj sigurnosti.

Gospodin Spencer M. Fields, zamjenik izaslanika za kontrolu oružja iz Misije SAD-a pri OSCE-u, pohvalio je posvećenost Misije OSCE-a rodnoj ravnopravnosti i sigurnosti, ističući pozitivan uticaj Mreže policijskih službenica i RS WPON-a na sigurnost u Bosni i Hercegovini.

Projektne aktivnosti vezane za rodna pitanja podržavaju međunarodni konsultanti /konsultantice za rodna pitanja i imaju za cilj razvoj inkluzivnog pristupa oblasti sigurnosti. Te aktivnosti obuhvataju specijalizirane obuke za policijske agencije, strategije sprječavanja nasilja u porodici vezanog za upotrebu vatrenog oružja, te promociju ženskih rukovodećih funkcija u okviru policijskog rada.

Današnjim događajem istaknuta je posvećenost OSCE-a jačanju sigurnosnih mjera u prepoznavanju i rješavanju jedinstvene uloge žena u policiji, što će, u konačnici, dovesti do stvaranja sigurnije i inkluzivnije Bosne i Hercegovine.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.