Pesticidi se mahom koriste u proizvodnji svog voća i povrća, a ono što je zapajunjuće jeste da se mogu pronaći i u organskoj hrani.
Vanredni profesor na Hemijskom fakultetu, Dušan Vlajković i magistar farmacije kaže da je česta zabluda da se pesticidi ne koriste u proizvodnji organske hrane.
“Izvestan broj pesticida može da se koristi u prozvodnji organske hrane i to se zaista i radi. Pesticidi su široka skupina hemjskih supstanci različitih karakteristika koja se generalno koristi da se borimo protiv štetočina koje smanjuju prinose. Postoje različite vrste pesticida u zavisnosti od toga šta hoćemo da tretiramo, da li želimo da se rešimo nekih gljivica, bakterija, bolesti itd. U teoriji pesticidi ne bi trebalo da ostaju u plodu, bar ne u meri koja bi mogla da se detektuje, ali to zahteva veoma precizno korišćenje pesticida, zahteva znanje i znanje o periodu od korišćenja pesticida do upotrebe tih biljaka”, govori Vlajković i skreće pažnju na to da se u praksi često dešava da u plodu ostane velika količina pesticida.
“Mi očigledno imamo problem. Nama se voće i povrće vraća sa granice zbog velike količine pesticida, dakle nešto u tom lancu proizvodnje ne funkcioniše kako treba. Nekada se koriste čak i neke zabranjene supstance”, rekao je profesor Vlajković dok nutricionistkinja Marija Milanović savetuje kupovinu voća i povrća od malih proizvođača koji ulivaju poverenje o kvalitetu proizvoda, zatim i dobro pranje voća i povrća.
“Soda bikarbona, glina, aktivni ugalj… Sa time vrlo lepo može pranjem da se skine velika količina pesticida sa voća i povrća, a da se očuvaju hranljivi sastojci. Dobro pranje je preduslov da skinemo sa biljke skoro sve pesticide. Dobar primer je recimo jabuka. Kada je presečete, trebalo bi da potamni, ukoliko ne potamni to je siguran znak da je puna pesticvida”, objasnila je nutricionistkinja.
Izvor: Nezavisne
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.