Rješenjem Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, bamija iz Brčko distrikta BiH kategorisana je oznakom geografskog porijekla što znači da će proizvođači biti referentni za proizvodnju i dalju distribuciju ovog prehrambenog proizvoda.
Na području Distrikta trenutno se proizvodnjom bamije bavi oko 30 poljoprivrednih proizvođača, a iz Voćnog kluba Brčko kazali su da će ova Odluka dodatno stimulisati poljoprivrednike da nastave sa uzgojem i zaštitom bamije kao značajnog nacionalnog proizvoda.
Savo Lukić, koordinator Voćnog kluba Brčko kazao je da su aktivnosti usmjerene na promociju i značaj proizvodnje bamije započeli 2016. godine te su u narednim godinama nastavili sa afirmacijom bamije kako bi ovaj proizvod u konačnici 2024. godine postao zaštićeni proizvod Brčko distrikta.
„Bamija se trenutno uzgaja na nekih sedam do 10 hektara, a uglavnom su ti proizvođači iz južnog dijela Distrikta. Cijena bamije trenutno iznosi šest KM za niz dug dva metra na kojem je nanizano 200 do 220 plodova prve klase“, rekao je Lukić.
Prema njegovim riječima geografske oznake predstavljaju proizvode koji potiču iz određenog geografskog područja, a posjeduju već sva svojstva i imaju ugled koji proizilazi iz tog porijekla. Pravila proizvodnje definisana posebnim propisima osiguravaju održavanje visoke kvalitete tih proizvoda.
Iz Voćnog kluba Brčko kažu da osim garancije kvaliteta, geografske oznake značajno doprinose osnaživanju lokalnih zajednica u kojima se proizvodi nalaze. Certificirani proizvodi u BiH trebalo bi da postignu veću cijenu na tržištu, jer oznaka kvaliteta i geografskog porijekla predstavlja važan marketinški alat. Ovi proizvodi igraju važnu ulogu u razvoju ruralnog turizma, budući da svaki od njih nosi svoju jedinstvenost koja privlači turiste, a turisti te proizvode često uvrštavaju na svoju listu kulinarskih delikatesa.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.