RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Kultura

Schmidt riješio problem funkcioniranja NUB-a BiH

Foto: BHRT

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt izjavio je danas u Sarajevu da je, kako bi onemogućio direktno ugrožavanje daljnjeg rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke (NUB) Bosne i Hercegovine, ali spriječio da se slična situacija desi i u drugih sedam ustanova kulture od značaja za BiH, danas donio nalog kojim se podržava funkcioniranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH i drugih ustanova kulture od značaja za BiH.

On je na pres-konferenciji ispred zgrade NUB-a BiH kazao da se nalog odnosi na ovlasti za obavljanje konkretnih poslova i zadataka Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH i ostalih šest ustanova, ako se suoče sa sličnim problemom.

Osigurati funkcioniranje NUB-a BiH

– Ovo je šansa da se vrati mogućnost izdavanja, ne samo međunarodnih standardnih knjiških brojeva, nego da se osigura i funkcioniranje biblioteke – kazao je Schmidt.

Napomenuo je da su ga zaposlenici obavijestili da su već ostali bez telefonskih linija koje su isključene, a također da postoji opasnost da će biblioteci biti isključena i struja, jer nema nikoga ko može platiti te račune.

– Kontaktirali smo predstavnike Elektroprivrede i oni su rekli da će pričekati, jer na osnovu ovog naloga kojeg sam donio, bit ćete u mogućnosti da platite taj račun za električnu energiju – naveo je visoki predstavnik.

Po njegovim riječima, nalog će također omogućiti pravnu i formalnu osnovu da se uposlenicima isplate i plaće, koje su čekali nekoliko mjeseci, novac koji je do sada bio u zaostatku i nije im isplaćen.

Rok Vijeću ministara BiH da predloži zakon

– Pored ovog mog naloga, želim da spomenem još jedno pitanje. Svojim nalogom sam dao Vijeću ministara BiH rok od 60 dana da Parlamentarnoj skupštini BiH predloži zakon kojim bi se, između ostalog, uredilo pitanje rukovođenja i finansiranja ovih ustanova kulture od značaja za BiH – istaknuo je  Schmidt.

Zahvalio je Kantonu Sarajevo i Federaciji BiH što su, putem njihovih budžeta, do sada pomagali funkcioniranje ovih institucija.

– Ali ovdje se radi o državnim institucijama i potrebno je da cijela država doprinese očuvanju ovog naslijeđa koje ove institucije čuvaju. Sve ovo je potrebno pravovremeno osigurati, a moj nalog stupa na snagu odmah i bit će objavljen na službenoj web stranici Ureda visokog predstavnika i u Službenom glasniku BiH – naglasio je visoki predstavnik.

Kaže da je impresioniran informacijom koju je čuo, da su danas  koalicione stranke, između ostalog, razgovarale i o pitanjima koja se tiču pravnog osnova, odnosno pravnog regulisanja ovog pitanja.

– Želim da se zahvalim svima koji nastoje na neki način da daju svoj doprinos. Također, želim reći da sam ja na raspolaganju sa svoje strane da se ova pitanja rješavaju – kazao je Schmidt.

Naći stalnu lokaciju za biblioteku

Dodao je da se ne radi samo o ovom trenutnom pitanju, „radi se o jednoj temi koja se odnosi na neki budući period, gdje je potrebno razgovarati dodatno o tome kako bi se pronašla lokacija na kojoj će biti stalno locirana ova biblioteka, odnosno ova ustanova“.

– Ne radi se samo o ovoj ustanovi, radi se i o drugim ustanovama, radi se o području cijele BiH, ali ova biblioteka treba biti locirana u Sarajevu. Ja ću nastojati da pomognem u naporima koji se budu poduzimali da se pronađe novo odgovarajuće mjesto koje će biti adekvatno i u smislu svih uslova koje je potrebno osigurati da bi se u odgovarajućoj atmosferi mogla sačuvati građa koju ova biblioteka čuva – kazao je visoki predstavnik Christian Schmidt.

Kulturni i identitetski stubovi BiH

Naveo je da su: Zemaljski muzej, Historijski muzej, Nacionalna i univerzitetska biblioteka, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica, Kinoteka, Umjetnička galerija – Bosne i Hercegovine, sedam institucija koje su kulturni i identitetski stubovi BiH.

Po njegovim riječima, oni čuvaju bogatu i raznoliku istoriju ove zemlje i pri tome osiguravaju da buduće generacije razumiju i cijene svoje zajedničko naslijeđe.

– U zemlji koja ima složenu prošlost, ove ustanove također doprinose pomirenju kao i međusobnom razumijevanju, jer prikazuju narative svih njenih naroda. Da budem vrlo jasan, moja namjera nije da isključim bilo koga, nego da uključim sve. Želio bih pozvati sve da daju svoj doprinos u ovom kontekstu – kazao je Schmidt.

Istaknuo je da je BiH, kao osnivač i vlasnik ovih ustanova, dužna vršiti svoje nadležnosti, uključujući i one nadležnosti koje se odnose na imenovanja na rukovodeće pozicije i finansiranje.

Sedam institucija na ivici kolapsa

– Međutim, ovih sedam institucija nalazi se na ivici kolapsa. Moram reći da organi BiH već decenijama nisu mogli i nisu ispunili svoje obaveze koje imaju. Danas vam se ovdje obraćam sa stepenica ispred jedne od ovih ustanova – kazao je visoki predstavnik.

Napomenuo je da vrata Nacionalne i univerzitetske biblioteke već nekoliko proteklih sedmica nisu bila otvorena za korisnike ove ustanove.

– Svi trebamo osjećati odgovornost, a ja posebno osjećam odgovornost prema ovoj riznici bosanskohercegovačke kulture. Ova institucija preživjela je napad 25. augusta 1992. godine, kada je granatirana Vijećnica. Trebamo zaštiti ovaj simbol tradicije i ovaj simbol zajedničke budućnosti – naglasio je Schmidt.

Uposlenici NUB-a BiH radili bez nadoknade

Obratio se i zaposlenicima biblioteke, kazavši da su u proteklim mjesecima radili bez ikakvih naknada.

– Nije vam plaćena nijedna marka. Radili ste bez ikakve podrške. Da je ova situacija ostala takva, ona bi dovela do ugrožavanja djelatnosti akademske zajednice i poremetila bi funkcioniranje i 78 drugih biblioteka u BiH – smatra Schmidt.

Naveo je da je, kako je stanje stvari bilo, u BiH bilo nemoguće izdavati knjige, zbog toga što tim knjigama nije mogao biti dodijeljen broj ISBN, odnosno međunarodni standardni broj za publikacije i knjige.

Kazao je da je danas donio nalog kojim se podržava funkcioniranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH i drugih ustanova kulture od značaja za BiH.

Izvor: BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Ostavite komentar

*