Povodom Svjetskog dana slobode medija, Međunarodna federacija novinara (IFJ) upozorila je na zabrinjavajuće stanje medijskih sloboda u svijetu i pozvala građane na mobilizaciju u odbrani prava na informaciju, temelja svake demokratije.
Prema izvještaju UNESCO-a o globalnim trendovima slobode izražavanja i razvoja medija (2022–2025), sloboda izražavanja opala je za 10 posto od 2012. godine, što IFJ ocjenjuje alarmantnim, uz napomenu da je razmjer tog pada uporediv s najtežim periodima 20. vijeka.
IFJ je zabilježio 128 ubijenih novinara tokom 2025. godine, dok je ove godine već devet novinara izgubilo život. Posebno se ističe da u ratnim zonama oznaka “press” više ne pruža zaštitu, već novinare često čini metom.
Stanje u Bosni i Hercegovini: Pad na listi i izraženi pritisci
Globalni negativni trendovi reflektuju se i na Bosnu i Hercegovinu, koja je prema najnovijem indeksu medijskih sloboda rangirana na 90. mjestu od ukupno 180 zemalja, uz pad u odnosu na prethodnu godinu kada je bila na 86. poziciji.
Prema dostupnim pokazateljima, politički i ekonomski faktori predstavljaju najslabije karike sistema. Politički indikator bilježi nizak rezultat, što ukazuje na nepovoljan ambijent za slobodan rad medija, dok ekonomski uslovi dodatno otežavaju održivost redakcija i nezavisno novinarstvo. Istovremeno, pravni okvir je formalno usklađen s međunarodnim standardima, ali pojedina rješenja i izmjene zakona izazivaju zabrinutost zbog mogućeg povećanja autocenzure.
Medijska scena u BiH ostaje izrazito fragmentirana, s velikim brojem televizijskih i radijskih stanica, štampanih i online medija, ali takva brojnost ne garantuje stvarni pluralizam informacija. Politički uticaji, ekonomska zavisnost i podjele u društvu dodatno utiču na kvalitet izvještavanja.
Sigurnosni aspekt također ostaje problematičan, jer su novinari često izloženi prijetnjama, pritiscima, pa i fizičkim napadima, dok povjerenje u institucionalnu zaštitu nije na zadovoljavajućem nivou.
Izvan ratnih zona prijetnje poprimaju nove oblike. IFJ upozorava na sve izraženiji i sofisticiran nadzor nad novinarima, uključujući upotrebu lažnih poruka i web stranica u kombinaciji sa špijunskim softverima, što ugrožava sigurnost novinara i zaštitu izvora.
Organizacija izražava zabrinutost i zbog razvoja vještačke inteligencije, koja može doprinijeti širenju dezinformacija, zloupotrebi identiteta i korištenju novinarskog sadržaja bez saglasnosti.
Generalni sekretar IFJ-a Anthony Bellanger poručio je da je svaki napad na novinara pokušaj ušutkivanja priče koja treba informirati javnost.
„Naše pravo da informiramo ujedno je i pravo građana da budu informirani. Neophodno je osigurati zakone koji štite nezavisnost medija, zabranjuju nezakonit nadzor i regulišu upotrebu vještačke inteligencije“, istakao je Bellanger.
Svjetski dan slobode medija obilježava se 3. maja od 1993. godine, s ciljem podizanja svijesti o značaju slobodnih i nezavisnih medija, te podsjećanja na odgovornost vlasti da osiguraju njihovu zaštitu.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.
