RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Nova dizalica u brčanskoj Luci značajno povećala pretovar roba

Foto: Radio Brčko

Ovogodišnjim finansijskim planom Javno preduzeće „Luka Brčko” namjerava ostvariti pretovar roba u vrijednosti od 2, 8 miliona KM. Osim pretovara, ova jedina državna riječna luka dio prihoda ostvaruje od carinskog terminala i izdavanja prostora u zakup.

Zamjenik direktora JP “Luka Brčko”, Damir Đokić, kazao je da je do povećanja finansijskog plana došlo zbog stavljanja u funkciju nove dizalice koja je opravdala očekivanja. On je napomenuo da je 2025. godine ostvareno 60 posto više pretovara u odnosu na 2024. godinu.

Do ovogodišnjeg povećanja finansijskog plana došlo je takođe zbog stavljanja u funkciju nove lučke dizalice. Već u prvih šest mjeseci 2026. godine Luka je ostvarila milion KM dobiti od pretovara roba.

Luka uglavnom pretovara šećer za potrebe kompanije Bimal, cement iz Lukavca i sodu iz Turske. Nastavak trenda povećanja pretovara roba očekuje se i ove godine.

Foto: Suvad Alagić

“Pored svih negativnih okolnosti koje godinama utiču na naš rad, a to su nesretni rat u Ukrajini i period od korone pa do danas, postalo je upitno poslovanje sa našim stalnim komitentima. Tu prije svega mislim na željezaru u Zenici, koksaru iz Lukavca i druge naše privredne komintente. Tražimo nove komitente i mogu reći da je revitalizacija Luke ipak već dala dobre rezultate”, pojasnio je Đokić.

U prvoj polovini godine u Luci je već realizirano oko 70 posto planiranih količina ovogodišnjeg plana pretovara roba.

Đokić je još napomenuo da Luka Brčko ostvaruje prihode od carinskog terminala koji su u porastu, te davanjem u zakup svojih skladišnih kapaciteta.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Ostavite komentar

*