RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoKultura

Ускоро реконструкцијa Крсмановића и Кочића куће те Градашчевића куле

Подручје Брчко дистрикта препуно је објеката  културно-историјске вриједности, који су због небриге заједнице, налазе у веома лошем стању. Од формирања Канцеларије за управљање јавном имовином, пред органима власти нашли су се пројекти обнове тих знаменитости, који се истовремено налазе на списку културно историјске баштине БиХ.

Међу њима су  Градшчевића кула у Бијелој, Кучукалића-Кочића кућа у Колобари и Крсмановића кућа као дио амбијенталне цјелине Српска Варош.

По ријечима Весне Шадић , стручног референта за одржавање јавних објеката у у овој Канцеларији  урађени су  пројекти реконструкције Крсмановића задужбине, затим реконструкције и ревитализације Кучукалића- Кочића куће, те санацију Куле у Бијелој.

kula-nekadasnji-izgled

«Тренутно имамо издвојено нешто новца за реконструкцију Куле у Бијелој за шта ускоро слиједи избор извођача за реконструкцију и уклањање постојећих објеката у подручју које је под заштитом како бисмо изглед Куле довели у изворно, првобитно стање» прецизирала је Шадић.

sadasnji-izgled-kule-u-bijeloj

Говорећи о реконструкцији Крсмановића куће у којој је у вријеме аустроугарске окупације БиХ био турски Конзулат, Шадић је истакла да упркос постојању пројекта један проблем је већи од тренутних могућности Канцеларије.

krsmanovica-kuca-bocno

« У том објекту треба ријешити имовинско правне односе а ту тренутно живе три-четири породице које би требало иселити и адекватно обештетити како би се Кућа могла реконструисати, конзервирати и заштити од даљег пропадања. И овај објекат треба ревитализовати дати му другу намјену, смисао и улогу у савременом животу Брчко дистрикта» предложила је архитектица Шадић.

Она је нагласила да је и Кучукалића-Кочића кућа на списку заштићених објеката за коју постоји пројекта заштите.

kucukalica-kocica-kuca

« У једном тренутку смо је покушали конзервирати јер у њој нико не живи што је разлог даљег пропадања.У овом тренутку радимо пројекат реконструкције фасаде, са препокривањем и замјеном столарије, како би кућу заштитили и конзервирали од даљег пропадања до проналска новца за даље радове» рекла је Шадић.

По ријечима Весне Шадић, Влада дистрикта још нема став о намјени било ког од ових објеката, али је указала на огромне могућности будуће намјене Крсмановића куће, имајући у виду њену богату и занимљиву прошлост.

krsmanovica-kuca-3

«Ту би се могао смјестити будући Музеј, библиотека ријетких и старих књига. Постоји низ могућности будући да је то репрезентативни објекат са унутрашњим двориштем и импозантним улазом.Нажалост још нема одговора на ово питање. Једини објекат у Брчком са списка културноисторијске баштине за који је урађен пројекат и урађена му намјена  је будући Камерни театар. То је дио зграде у продужетку Ислахијета. И ту постоје неријешени имовинско-правни односи за чије рјешавање је потребно вријеме» изјавила нам је Шадић.

За Градашчевића кулу у Бијелој предвиђено је да се приликом реконструкције изврше археолошка испитивања и враћање цијелом комплексу некадашњег изгледа, како би у будућности био доступан као дио туристичке понуде у Брчком.Предрачун радова износи пола милиона марака, а тренутно се располаже са око 100.000 конвертибилних марака.

Весна Шадић је подсјетила да за санацију осталих објеката такође  треба издвојити значајна средства о којима се још увијек не говори.

«Пројекат Крсамновића куће би с обзиром на потребне материјале и радове свакако више коштао. Мислим д а је крајње вријеме да се по том питању нешто уради, јер за пар година нећемо имати више шта реконструисати. Такође и за Кучукалића-Кочића кућу за почетак треба обезбједити такође 100.000 марака. Влада постепено улаже новац за ове намјене и ја се заиста надам да ћемо то ријешити» закључила је Весан Шадић.

 

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.