RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Miloš Čajević osuđen na šest godina zatvora

Foto: Arhiva

Korištenjem instrumenata međunarodne pravne pomoći od strane pravosudnih institucija Brčko distrikta BiH nedavno je riješen još jedan slučaj teškog zločina koji se tokom posljednjeg rata dogodio u Brčkom. Dugogodišnja uspješna  saradnja institucija lokalnog pravosuđa sa susjednim državama do sada je rezultirala procesuiranjem većeg broja lica za zločine iz ovog perioda, a najskoriji primjer je donošenje presude za ubistvo jednog civila iz maja 1993.godine. U predmetu za ubistvo 66-ogodišnje starice, koji je prije dvije godine ustupljen srbijanskom pravosuđu, Apelacioni sud u Novom Sadu nedavno je donio pravosnažnu presudu kojom je državljanina te zemlje Miloša Čajević osudio na kaznu zatvora u trajanju od šest godina.

Za ubistvo 66-godišnje Bošnjakinje s inicijalima F.H. iz maja 1993.godine Čajević je kao pripadnik rezervnog sastava Vojske RS-a tokom rata procesuiran pred nadležnim vojnim sudom u Bijeljini, nakon čega je krivični postupak protiv njega nastavilo pravosuđe Distrikta. Ustupanjem krivičnog gonjenja susjednoj Srbiji, u skladu sporazumom o saradnji u krivičnim i građanskim stvarima između dviju država, postupak u ovom predmetu nastavljen  je u  toj državi. U  tom postupku optuženi je pred Višim sudom u Sremskoj Mitrovici najprije osuđen na kaznu zatvora u trajanju od pet godina, da bi mu u žalbenom postupku pred Apelacionim sudom u Novom Sadu kazna bila povećana za još jednu godinu. Time je prema zakonu zamoljene države za krivično djelo ubistva optuženi pravosnažno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od šest godina.

Čajević, koji je rođen 1965.g. u Brčkom, procesuiran je pred pravosuđem dviju država što je u maju 1993.godine u brčanskom naselju Srpska Varoš, neovlašteno i bez naredbe nadređenih vršeći kontrolu da li se neka lica bošnjačke nacionalnosti okupljaju u stanovima, sa još jednim licem provalio u stan  F.H. (66) u ul. Naste Nakića. Izrevoltiran što je u stanu zatekao samo stariju ženu nesposobnu za bilo kakav realan otpor on ju je  upotrebom hladnog oružja lišio života, nakon čega je sa još jednim licem nastavio provjerati i druge stanove Bošnjaka. Protiv njega je ubrzo pokrenut krivični postupak u okviru kojeg ga je nadležni Vojni sud u Bijeljini osudio na četiri godine i šest mjeseci zatvora. Presuda Čajeviću ukinuta je od strane Vrhovnog Vojnog suda RS-a nakon čega je krivično gonjenje  u ovom predmetu preuzelo tada Javno tužilaštvo Brčko distrikta BiH. Budući da je optuženi u međuvremenu promijenio mjesto i državu boravka ovo tužilaštvo je nadležnom sudu predložilo da mu se odredi pritvor, a uprkos njegovoj nedostupnosti u međuvremenu su preduzimane procesne radnje koje su spriječile zastaru teškog zločina za koji se teretio. Tako je već 2001. godine  za njim raspisana međunarodna potjernica radi njegovog hapšenja, a kompletan krivični spis ustupljen je pravosuđu Republike Srbije 2014.godine kako bi se optuženom sudilo u zemlji njegovog državljanstva i prebivališta. Prihvativši  dokaze nadležnog tužilaštva iz BiH i istovremeno odbivši odbranu optuženog Apelacioni sud u Novom Sadu nedavno je u cjelosti okončao ovaj postupak pravosnažno osudivši optuženog na kaznu zatvora u trajanju od šest godina.

Zalažaći se za punu vladavinu prava i osudu svih zločina bez obzira na prebivalište i državljanstvo optuženih Tužilaštvo Brčko distrikta BiH nastavlja intenzivnu saradnju sa pravosudnim organima drugih država. Do sada uspješna saradnja zasnovana je na  principima nezastarijevanja krivičnih djela ratnih zločina i sprječavanja bilo kojeg oblika nekažnjivosti teških krivičnih djela uopće.

                                                                                      

GLAVNI  TUŽILAC                                                                                                    ZEKERIJA MUJKANOVIĆ

 

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.