RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

ОСВРТ: Брчаци уморни од избора?

Протекли локални избори на подручју Брчко дистрикта, једини у БиХ за које још нема незваничних резултата ( истина, још није протекло законских 72 часа за објављивање тих резузлтата), показују стални пад заинтересованости Брчака да гласају на овим изборима (од 45.500 у 2008. до 41.239 у 2016. години).

Такође, упоредни показатељи за локалне изборе од 2008 до 2016. године недвосмислено указују о паду рејтинга појединих партија међу властитим бирачким тијелом. На другој страни ријетке су партије које биљеже раст гласачког тијела.

Има и партија и коалиција које су на једним изборима бљеснуле а данас их уопште нема међу регистрованим политичким субјектима, што јасно говори о једнократној употреби њихових челних људи.

Овакав њихов «звјездорепатички» бљесак и гашење с друге стране показује да су они на изборима, гдје су бљеснули, били производ нечијих других интереса. Кад је престао интерес за њихово постојање, те партије и њихови протагонисти су нестали са политичке сцене.

Примјер за то је коалиција НДС –ДСС која је прије осам година имала чак два посланика а данас их уопште нема, као што нема ни њихових челних људи међу озбиљним политичким факторима.

Највећи пад повјерења међу гласачима доживјела је Социјалдемократска партија БиХ. Од невјероватних 10.104 гласа забиљежених на изборима 2008. године за осам година пали су на 1.995 гласова колико су освојили 2.октобра 2016. године.

Највјероватнији разлог за ово политичко «стропоштавање» јесте прелазак у опозицију за шта кривце, како кажу боље упућени, треба тражити у руководству странке. Овогодишњи резултати СДП-а говоре да ће опоравак бити веома тежак и неизвјестан.

Од 2008. године у српском гласачком тијелу најозбиљнији пад повјерења забиљежила је Српска демократска странка. Од тадашњих, истина коалициних 8.488 гласова и 6 посланика данас су дошли, такође на коалициних 5.285 гласова. Ако се има у виду да ће коалициони партнер највјероватније имати 2 посланика, онда се у руководству ове странке требају извршити озбиљне анализе о паду рејтинга ове некада међу српским гласачима неприкосновене странке. Резултат СДС-а од 4.672 гласа забиљежен 2012. године по овој анализи упоредних података, најприближнији је стварној политичкој снази ове странке.

poredak2

Међу странкама које од 2008. године биљеже константан раст најбоље је прошла Странка демократске акције. Очито да је смјена на челу СДА имала веома позитиван ефекат међу бирачима. Такође  константно учешће у владајућој већини показало је да само странке на власти могу рачунати на озбиљан политички рејтинг међу гласачима.

То је можда најочитије у хрватском гласачком тијелу гдје је Хрватска демократска заједница веома добро искористила чињеницу да је њен челни човјек обављао функцију градоначелника у посљедње 4 године. Излазак представника ХСС-а из владајуће коалиције показао се као потпуни промашај, што су традиционални гласачи те странке казнили.

Слично су прошли и у брчанском СББ-у. Њихово стално «прелажење» из позиције у опозицију, али и њихово «опозиционо» дјеловање у владајућој већини, гласачи нису разумјели, на начин како су то у руководству те странке замишљали.

Скоро константан број гласова на локалним изборима од 2008. до данас  биљежи брчански  СНСД. Коалиција коју су 2012. имали са ДНС показала се као неуспјешна, будући да су тада забиљежили најмање гласова.Такође, њихово стално мјењање носилаца листе за сваке локалне изборе показало се као исправан потез. То су и гласачи препознали.

Најпријатније изненађење овогодишњих избора представља листа Брчанског демократског покрета са незванично освојених 3.225 гласова. Да ће бити озбиљан политички такмац и прије одмјеравања изборних снага, видјело се на предизборним скуповима њихових супарника који су указивали на «погубност» њихове листе за остатак гласачког тијела у Брчком.

Анализирајући податке постигнутих резултата политичких странака на локалним изборима који су за политичку утакмицу, превише директни, недвосмислено се намеће закључак да на изборима успјевају странке које су дио владајуће већине.

Успјешне су и странке које имају унутрашњих капацитета да мијењају понуђене кандидате на изборним листама. Истина у кулоарима се може чути да и «меркантилно» понашање појединаца и странака има озбиљан утицај на коначан резултат избора.

tabela

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.