Od 2011. godine u svijetu se obilježava Dan bez grudnjaka. Porijeklo još uvijek nije jasno, ali svakog 13. oktobra ovaj dan nosi jasnu poruku: Važnost pregleda dojki i prepoznavanje ranih simptoma raka dojke.
Redovni pregledi su najbolja prevencija kod ove opake bolesti, a prema podacima Cancer.org 246.660 slučajeva novog oboljenja će biti dijagnosticirano naredne godine.
Godišnje, više od 40.000 žena umre zbog raka dojke, a upravo zbog ove zastrašujuće statisike “No Bra Day” ima zadatak da podigne svjest kod žena o raku dojke. Mnoge zemlje diljem svijeta organizuju “Big Pink”, doagađaj koji ohrabruje ljude da taj dan nose roze/pink boju.
Nekima je ovaj događaj kontroverzan, ali kampanja se intenzivno vodi preko društvenih mreža pod hashtahom #nobraday, kako bi što više žena tokom ova 24 sata otišlo na pregled. Idite na pregled redovno, prepoznajte simptome na vrijeme i ohrabrite druge da urade isto.
Kampanji se svake godine priključe brojne slavne ličnosti iz svijeta entertainmenta.
Grudi na mamogram, pa tek onda na Instagram
Kako se pridružiti obilježavanju Svjetskog dana bez grudnjaka? Jednostavno, skinite grudnjak i oslobodite svoje grudi te dozvolite da se naziru kroz majicu, bez obzira na njihov oblik, veličinu i čvrstoću.
Međunarodni dan bez grudnjaka mogu podržati i muškarci, na način da obuku roze/pink majicu/kravatu/maramicu, a rozi detalj umjesto skidanja grudnjaka preporuča se i ženama koje zbog prirode svog posla sebi ne mogu dozvoliti takvo opušteno izdanje.
Zašto se to obilježava na ovaj način: Iz jednostavanog razloga što (nadamo se) to možete, za razliku od mnogih oboljelih žena diljem svijeta koje nakon operacije ne mogu više hodati bez grudnjaka jer im on služi kako bi držao proteze.
Mamografija vam može spasiti život, a svakako donirajte i novac – prijeko je potreban.
(N1info)
FOTO:Instagram/Screenshot
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.