Iako se bave humanitarnim radom, brčanska udruženja i organizacije ovog tipa ipak nisu oslobođena plaćanja određenih poreza. Sekretar Crvenog krsta Distrikta Denis Šehanović, kazao je da problem na lokalnom nivou, prije svega predstavlja nedostatak kvalitetnih podataka o procedurama Uprave za indirektno operezivanje, koje se tiču naplate poreza za određene artikle koje Crveni krst uvozi kao humanitarnu robu.
„Na početku poplava iz 2014. godine imali smo pošiljku koja je sadržavala invalidska kolica i pomogala za koje smo morali platiti porez i carinu. Tako da ispada da smo za humanitarnu robu morali platiti PDV kao i svako drugo trgovačko društvo koje se bavi komercijalnim uslugama. Za nas je to iznenađujuće jer do 2014. godine smo takvu robu uvozili bez ikakve carine i poreza. Vlada Brčko distrikta je uvijek imala sluha za to da ćemo dio sredstava koje dobijamo od njih usmjeriti za plaćanje poreza i carina, ali zašto davati novce za tu vrstu usluge koja uopšte ne bi trebalo da se operezuje. To začuđuje i naše donatore “, pojasnio je Šehanović.
Predsjednica Upravnog odbora Udruženja oboljelih od malignih bolesti „Brčansko srce“ Ferida Halilović, kazala je da u ovom udruženju nisu znali da moraju platiti porez na nadoknade koju su plaćali ljekarima koje su angažovali za stručna predavanja za građane.
„Iz granta koji dobijemo za rad udruženja, planom i programom se izdvoje određena sredstva za minimalne nadoknade ljekarima koje smo im isplaćivali, ne znajući da trebamo platiti porez na to. Nakon finansijske kontrole, dobili smo prigovor da nismo platili porez na dodatnu vrijednost, što smo naravno nalogom Poreske uprave poslije platili ali uz zatezne kamate. Smatramo da ne bi trebali plaćati taj porez jer radimo volonterski za korist svih građana“, rekla je Halilović.
Direktor Poreske uprave Distrikta Miodrag Trifković, kazao je da će humanitarne organizacije plaćati PDV sve dok se eventualno ne promjeni Zakon o PDV-u na državnom nivou.
„Tada se nije uspjelo u namjeri da se kroz zakon donesu više stopa, čak i ona nulta, odnosno oslobađanje određenih kategorija, proizvoda ili usluga, nego se jedinstvenom stopom sve praktično oporezuje“, naglasio je Trifković.
Kako je dodao, postoji i veliki broj obveznika obuhvaćen i porezom na dohodak i dobit, a od 2009. godine je u primjeni i Zakon o oporezivanju nekretnina.
„S obzirom da smo u situaciji da ovaj zakon uskladimo sa entitetskim, ali zakonodavstvom EU, imamo prostora i mogućnosti da pokrenemo inicijativu prema ovlaštenim predlagačima da u zakon unesemo određene olakšice za humanitarne organizacije. Odnosno da se određena kategorija oporezuje nekom višimo stopom i da se dio tih prihoda može usmjeriti ka humanitarnim organizacijama.To bi bila praktično namjenska sredstva. Stvar je samo skupštinske volje, da na naš ovakav prijedlog koji ćemo uputiti, odrede ova sredstva u budžetu kao namjenska“, pojasnio je Trifković.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.