RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčanski mališani u okovima interneta!?

U vremenu kada je računalo postalo “kućni ljubimac” i kad roditelji zbog opreza sve manje puštaju djecu van, smatrajući da će ih u domu zaštititi od negativnih utjecaja društva, postavlja se pitanje široj društvenoj zajednici jesmo li djecu, a osobito onu predškolskog uzrasta, u stanju kontrolirati od prekomjernog korištenja interneta, tableta i mobitela.

“Upotreba tablet i ‘smart’ telefona za djecu do tri godine nema nikakav značaj, samo ima štetu, a iz razloga što su to djeca koja su u fazi pokreta, istraživanja, razvijanja i upoznavanja svijeta. Za djecu od tri godine upotreba računara treba biti uz nadzor roditelja. Softverski programi trebaju biti  prilagodljivi djeci tog uzrasta i koristiti se u dozvoljenoj mjeri, te stoga možemo govoriti o korisnosti računara jer su danas postali dio naše pismenosti ”, isaknula je Esmeralda Memišević, psihologinja iz Brčkog.

Pitali smo je da nam sa stručnost aspekta objasni što možemo očekivati od predškolske djece koja po uzoru na drugu djecu ili roditelje insistiraju da imaju mobilni telefon ili tablet?!

“Mi trebamo biti uzor djeci. Ako smo mi stalno na računaru, tabletima i mobitelima, očekivati je da će dijete usvojiti model ponašanja roditelja.  Ako po uzoru na drugu djecu četverogodišnje dijete želi koristiti mobitel treba mu objasniti zašto mu to nije potrebno, na način da mu se objasni kako će imati problema sa prstićima, očima ili kičmom”, ističe Memišević koja isto ima malo dijete, a tvrdeći da jedan ovakav razgovor dijete od četri godine može dovoljno razumjeti.

Bijes kod djece

Prilikom istraživanja, osvrnuli smo se na psihološko stanje bijesa kod predškolskog djeteta ako mu se ne kupi, u ovom slučaju pametni telefon ili tablet, ono što po uzoru na druge primijeti. Ovdje smo se osvrnuli i na uplitanje drugog člana obitelji, bake ili tetke, u odgoj djeteta.

Memišević objašnjava da roditelji moraju postaviti norme za druge jer je roditelj taj koji je odgovoran za svoje dijete. “Izliv bijesa je očekivan kod djeteta kada mu nešto obećate, a potom  mu to ne date. Zato uvijek treba razgovarati sa djecom zašto je nešto tako”, poručuje Memišević.

Tijekom prikupljanja informacija o ovoj temi metodom anketiranja roditelja i građana u Brčko distriktu svi su bili jedinstveni u stavu da djeci predškolskog uzrasta treba ograničiti uporabu interneta na sat vremena. Svjetska istraživanja pokazuju da je sve veći broj djece koja već u predškolskom uzrastu imaju pristup računalu ispred koga provode i više od dva do tri sata  dnevno.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.