Uz pozdrav i želju da su dan, jutro ili večer dobri kada stanete ispred malenog prozora na sarajevskim kioscima – sigurno vam je najbitnije da dobijete što želite i “produžite” dalje.
Kiosk, ili uobičajeno trafika, prostorija je u kojoj se prodaja robe namalo vrši kroz odgovarajući otvor na kiosku, bez ulaska kupaca u prodajni prostor.
Kako kažu iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS-a, u ovim malim prostorijama po zakonu se može obavljati trgovina namalo proizvoda kao što su: duhanske prerađevine, štampa, bižuterija, igračke, prehrambeni proizvodi u originalnom pakovanju do 100 grama, sitni školski pribor, pribor, filatelija, telefonske kartice i karte za gradski prijevoz.
Pitali smo i nadležne iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS-a, šta pravilnik kaže:
“Pravilnikom o uvjetima minimalne tehničke opremljenosti poslovnih prostora za obavljanje trgovine i trgovinskih usluga (Službene novine FBiH, broj: 49/12) uređuju se minimalni tehnički uvjeti koje moraju ispunjavati poslovne prostorije za obavljanje trgovine i trgovinskih usluga.
Kiosk mora imati osigurane pomoćne prostorije za sanitarne i higijenske potrebe zaposlenog osoblja na udaljenosti od najviše 100 m, a trgovac je dužan osigurati dokaz ili pravni osnov za korištenje istih.”
No, kako to izgleda u stvarnosti? Obišli smo ulice grada te primijetili da se većina kioska uistinu nalazi u blizini kafića, velikih trgovina, škola, javnih ustanova… ali smo pitali i zaposlene da li imaju priliku u toku radnog vremena otići do toaleta?
“Odem u obližnji sportski centar. Niko mi to ne brani, naravno ni poslodavac. Imam sreću što pored moje trafike ima i fast food, te još nekoliko radnji, pa mogu kolege kojima vjerujem zamoliti da ostanu kratko.
No, problem je s onim koji ne mogu zamoliti nekoga. Da bi iskoristili svoje pravo, moraju zatvoriti kiosk – otrčati, pa se vratiti i ponovo otvoriti. Uglavnom, snalazimo se u ovih osam sati”, ispričala nam je zaposlenica jednog od sarajevskih kioska, koja je željela ostati anonimna.
Možda nakon ovoga budete imali više razumijevanja prema zaposlenicima, koji nekada i budu nervozni – kao i mi sami.
Izvor: www.radiosarajevo.ba
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.