Predstavnici brčanskih vladinih i entitetskih nevladinih organizacija Fondacija “Udružene Žene” iz Banja Luke i Udruga “Vive Žene” iz Tuzle razgovarali na današnjem okruglom stolu o implementaciji projekta “Osnaživanje prevencije i borbe protiv nasilja prema ženama i nasilja u obitelji u Brčko distriktu. Najviše se akcentiralo na Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, kojeg Brčko, za razliku od entitea, još uvijek nema.
“ Da bi zajednički napravili mehanizme i uspostavili zakonske okvire, kako bi žrtve porodičnog nasilja u Brčko distriktu bile zaštićene, ovo pitanje se mora rješavati na višem nivou. Mora se raditi na izmjeni zakona i na uspostavljanju Protokola između institucija o tome na koji način će žene I njihova djeca biti zaštićeni” , kazala je Nada Golubović, predstavnica banjalučke Fondacije.
Prema riječima Lidije Ljubojević, predsjedavajuće Komisije za ravnopravnost spolova u Skupštini Distrikta, nacrt Zakona o zaštiti nasilja u obitelji je u izradi i ovih dana će biti predložen na sjednici Vlade, radi daljnje skupštinske procedure.
Nataša Stevanović, šefica Podododjela za socijalnu zaštitu u Vladi distrikta objasnila je da bi novi Zakon u praksi značio hitnost u postupanju i izricanje mjera u smislu udaljavanja počinioca iz stambenog objekta, a ne da se to svede na dosadašnju praksu, gdje je nasilnik ostajao u domaćinstvu, a žrtva, žena, izađe iz objekta stanovanja. Ona je zaključila da se Pododjelu za socijalnu zaštitu, odnosno subjektima socijalne zaštite, godišnje obrati između trideset i pedeset potencijalnih žrtava nasilja sa područja Brčko distrikta.
Prema podacima Agencije za ravnopravnost spolova u BiH, svaka treća žena je žrtva nekog oblika nasilja, psihičkog ili fizičkog. Mjera zaštite žrtava se mogu poduzeti SOS linijama 1264 i 1265 na koje se mogu žrtve i iz Brčkog javiti, kao i na broj policije na 122 za područje cijele BiH. Druga mjera zaštite je sigurna kuća, koja nažalost u Brčkom još uvijek ne postoji.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.