RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

До 19. маја ентитетско држављанство затражило 37.639 грађана Брчко дистрикта

Од 2010. године када је законским прописима регулисана обавеза посједовања ентитетског држављанства до 19. маја ове године у Брчко дистрикту је поднешено  37.639 захтјева за избор и промјену ентитетског држављанства, сазнали смо од Мате Итрића, шефа Пододјељења за матичну евиденцију у брчанској Влади.

„На избор и промјену ентитетског држављанства до 31. децембра 2016. године се одлучило укупно 36.869 становника дистрикта Брчко од чега је 23.405 оних који желе држављанство Федерације БиХ, а 14.234 особа затражило је држављанство Републике Српске. За непуних пет мјесеци ове године поднешено је укупно 770 захтјева од чега се за држављанство Федерације БиХ одлучило 600 особа, а 170 за држављанство Републике Српске“, прецизирао је шеф Итрић.

Он је подсјетио да је процес узимања и промјене ентитетског држављанства у БиХ почео 2010. године, да би број захтјева нагло порастао 2013. године због тога што је ентитетско држављанство постало услов добијања личне карте.

„У том периоду велике проблеме грађанима је представљала и новчана накнада коју су морали издвојити како би се опредијелили за једно од ентитетских држављанстава. За држављанство Федерације било је потребно издвојити 100, а за држављанство РС 10 конвертибилних марака све док Влада Федерације није промијенила прописе“, нагласио је Итрић.

По његовим ријечима од 2015. године тај процес траје једним уобичајеним током без неких великих одступања у погледу броја дневно поднесених захтјева.

„Подаци показују да грађани дневно подносе између 5 до 10 захтјева за промјену ентитетског држављанства што на седмичном нивоу износи до 40 захтјева“, рекао је Итрић.

Коментаришући све већи број грађана БиХ који се одричу матичног држављанства, Мато Итрић, шеф Пододјељења за матичну документацију је рекао да ово Пододјељење не проводи никакву активност.

„Чињеница је да се значајан број БХ држављана одриче матичног држављанства. Тај тренд је посебно изражен код оних који данас живе у западноевропским земљама. Ми у овом Пододјељењу само добијемо рјешење из Министарства цивилних послова које проводи ту процедуру“, нагласио је Итрић.

Он је напоменуо да ово Пододјељење у поступку одрицања држављанства за оне који су уписани у матичне књиге у Дистрикту издаје извод из матичне књиге рођених и увјерење о држављанству, на основу чега поменуто министарство види коме треба да достави рјешење и обавјештење о томе да се одрекао држављанства БиХ без посебног евидентирања.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.