RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Nedovoljna primjena Zakona o zaštiti potrošača BiH

Zakon o zaštiti potrošača BiH ne primjenjuje se u dovoljnoj mjeri na našem području. Potrošaču se gotovo i ne vraća novac za uništenu ili robu sa greškom, a nerijetko se zna desiti da potrošač od trgovca ne dobije računa za kupljeni proizvod. To nam je istaknuo Šukrija Dupčanin, predsjednik Udruženja za zaštitu prava potrošača Brčko distrikta BiH.

Šukrija Dupčanin

Prema općim odredbama Zakona o zaštiti potrošača BiH, potrašač je svako fizičko lice koje kupuje, stječe, te koristi proizvode ili usluge za svoje osobne i potrebe svog domaćinstva. Isti Zakon nalaže da je u slučaju nedostataka na proizvodu, trgovac dužan zamijeniti proizvod drugim ili vratiti plaćeni iznos proizvoda. Šukrija Dupčanin objašnjava zašto se ovo pravo na našem tržištu često ne primjenjuje. “Često pozivamo inspekcijske organe da vrše kontrole, da preventivno djeluju upozoravajući trgovce, odnosno da ih savjetuju kako treba raditi. Ne mora se sve kažnjavati. Nažalost, tu pomaka nemamo, te se suočavamo sa situacijom da se u gradu prodaje neupakovan hljeb ili proizvodi sa isteklim rokom”, ističe Dupčanin.

Zakon o zaštiti potrošača usklađen je sa standardima Europske unije prije jedanaest godina, a potrošačko pravo još uvijek se teško ostvaruje kroz normativnu regulativu, mišljenja je Dupčanin.

“Imali smo slučajeve gdje se sudovi oglušuju na odredbe Zakona o zaštiti potrišača i gdje potrošači gube sporove. Zato mi pribjegavamo vansudskom postupku u rješavanju ovih pitanja”, naglašava Dupčanin.

Anketirani građani Brčko distrikta nezadovoljni su uvjetima koji im se u trgovinama nude, a koji znače bezpovratnost novca, iako to Zakon predviđa ili zamjenom određenog odjevnog predmeta za isti odjevni predmet po istoj cijeni.

Europska strategija zaštite potrošača utvrđuje zdravstvene i sigurnosne standarde za pojedine proizvode, regulira zaštitu od protivzakonite trgovine i uspostavlja plan informiranja potrošača. Prema standardima Strategije, a na zahtjev Europske komisije, brčansko Udruženje zaštite potrošača je, u suradnji sa Pododjelom za mjesne zajednice i NVO-e, ponudilo odgovore na Upitnik u kojem su iznijeli problematiku o lošem stanju u trgovini i organizaciji kod primjene Zakona o zaštiti potrošača.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.