Живот са собом носи многе невоље и недаће које, када им дође крај, саме дају одговоре на многа битна питања. Једно од њих је питање хуманости и људскости које је, у данашње вријеме, иако постоји, све мање изражено. Мјесто гдје хуманост, спојена са професијом, ипак, достиже свој највећи изражај, је Професионална ватрогасна јединица Брчко дистрикта у којој је фантастична екипа ватрогасаца безброј пута одговорила на најбитнија животна питања.
То нису људи који, како се иначе сматра или како им назив занимања казује, иду на терен да угасе пожар, него истински јунаци који одлазе на она мјеста на која нико не жели и не смије, те покушавају и најчешће успијевају да ријеше оне проблеме које други не могу. Мноштво је тешких и стресних ситуација у којима су се нашли и снашли, а пуно је необичних и занимљивих прича које су спремни испричати.
Професионални брчански ватрогасац Илија Будиша је, прије неколико година, обавио веома опасан и стресан задатак. Спустили су га у бунар на дубину од четрдесетак метара како би из воде извадили мртво тијело унесрећене особе. Каже да је сваки меменат био могућа прилика за компликацију јер, док се налазио у бунару, није могао остварити комуникацију са члановима екипе који су остали вани.
„Знајући да немам никакв преглед у дубини бунара, неко из екипе се досјетио да ми, уз помоћ огледала и сунца, направи потребно освјетљење. Тек што сам помислио да ћемо без проблема успјети да извучемо тијело, зачуо се звук апарата који је пријавио мањак кисеоника на мјесту на ком сам се налазио. Нисам више имао времена да размишљам и брзином сам успио да завежем унесрећену особу за канап. Након тога је услиједило извлачење и све је, Богу хвала, било успјешно урађено“, испричао нам је Илија који је рекао да није имао страха јер је стремио ка циљу без негативних размишљања.
Нешто лакши задатак је имао професионални ватрогасац Андрија Прањкић који је учествовао у спашавању мајке и дјетета са балкона једне зграде у Брчком.
„Добили смо дојаву о пожару у стану, али када смо дошли на мјесто догађаја, утврдили смо да, на срећу, није дошло до пожара него до развијања велике количине токсичног дима. Мајка је, у паници, са дјететом изашла на балкон и није смјела, кроз дим, да изађе из стана. Аутоматским љествама и уз помоћ корпе смо их спустили на сигурно тло и њихова агонија је тада завршена. За нас то није била тешка интервенција, али њима је изгледало као да су добили прилику за други жовот“, испричао нам Андрија. Он истиче да је овај, као и већина сличних догађаја, за ватрогасце веома емотиван јер се не може заборавити срећа у очима мајке и дјетета након спашавања.
Са врло необичном ситуацијом сусрео се ватрогасац Професионалне ватрогасне јединице Брчко дистрикта Ахмо Ахметовић на аутобуском стајалишту поред Дома здравља. Са двојицом колега се упутио у тај дио града гдје је требало да изврше техничку интервенцију односно да ослободе прст трогодишњег дјечака заглављен у рупицу на клупи. „На клупи смо затекли родитеље и врло узнемиреног дјечака који је плакао. Додатно се уплашио кад смо дошли и сво вријеме се врпољио. То нам је отежавало посао ослобађања отеклог прстића из челичне клупе. Један колега је држао малишана, ја сам својим рукама преклопио дјечакове како би га заштитио од евентуалног озљеђивања маказама, а други колега је веома пажљиво сјекао клупу. На крају смо успјели да обрежемо толики обим челика да што мањи комад остане око дјечаковог прста. Таквог су га одвезли у хитну гдје је проблем у потпуности ријешен“, испричао нам је Ахмо са осмјехом задовољства. Каже да је током те интервенције било доста страха због бојазни да би се могао озлиједити дјечаков прст.
Професионални ватрогасац и вођа смјене у Порфесионалној ватрогасној јединици Слободан Никић каже да је формула успјешног дјеловања у доброј организацији, припреми, те сложној екипи, али да се на терену знају десити врло непредвидиве ситуације.
„Једном приликом, док смо гасили пожар у кући, примијетио сам мјесто гдје се налази плинска боца и рекао колегама да се удаље. Урадили смо доста посла и чим смо изашли из објекта, плинска боца је екплодирала. То је моменат када смо се сви уплашили јер смо схватили да се екплозија могла десити док смо били у близини плинске боце. Међутим, храбро смо наставили и завршили цијели посао“, испричао нам је ватрогасац Никић наглашавајући да су приоритет у спашавању – људи, животиње па тек онда материјална добра.
За Љубана Иљића, шефа Одсјека за заштиту од пожара и спашавање у брчанској Професионалној ватрогасној јединици, бити ватрогасац је једно од најхуманијих, али и врло тешких, стресних и захтјевних занимања.
„Кад спашавамо унесрећене у саобраћајној несрећи, суочавамо се са тешким смртним призорима. У случају да су особе преживјеле, слушамо јауке и вапаје док покушавамо да им помогнемо водећи рачуна да додатно не повриједимо већ повријеђену особу. Све су то мучне и тешке ситуације које сигурно остављају велики траг на нама. Необичне ситуације су друга прича и у том дијелу нам се дешава да нас људи зову да спашавамо мачке са кровова зграда, уклањамо змије из аута или других простора, уклањамо оборено дрвеће, расути пијесак и друго“, рекао је шеф Иљић истичући да се грађани у великој мјери обраћају ватрогасцима за помоћ па чак и онда кад би сами могли да ријеше проблем.
Ово су само неке од истинитих прича о људима који сваки дан иду на посао не знајући хоће ли се кући вратити живи и здрави. То су само неке од прича које уистину постоје и које су око нас. Ово су приче о људима херојима, очевима, мужевима и дјеци. Они су дио брчанске приче, они су дио наших прича … Таквих људи у Брчком има још …
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.