Sadašnji Zakon o sigurnosti i zaštiti zdravlja radnika na radu Distrikta, kako je kazala Anđa Nikolić, šef brčanskog Pododjela za javno zdravstvo, nije jasno definisao u kojem periodu je poslodavac obavezan da šalje radnike na ponovne sistematske preglede, nakon prvog pregleda prilikom zapošljavanja.
“Po meni bi bilo poželjno da se pokrene inicijativa, da se i u Zakonu o radu, koji treba da se radi, ugradi obaveza poslodavcu da svoje radnike šalje na sistematski pregled jednom godišnje. Donošenje tog zakona ili nalaganje redovnih sistematskih pregleda nije u našoj nadležnosti, ali mi podržavamo jednu takvu inicijativu da se ta oblast uredi kroz zakon ili nekim pravilnicima, jer bi ti pregledi značili prije svega jednu preventivnu mjeru. U smislu otkrivanja eventualnih bolesti na vrijeme, njihovog izlječenja ili dovođenja zdravstvenog stanja eventualno oboljeg radnika u najbolju moguću situaciju”, dodala je Nikolić.
Redovne godišnje sistematske preglede, kako je naglasila, u Brčkom na osnovu zakona u obrazovanju dužni su na početku školske godine uraditi samo prosvjetni radnici, što je dalo, kako je istakla, dobre rezultate u smislu da je dobar dio prosvjetnih radnika na tim pregledima otkrilo neke bolesti, pa se na vrijeme reagovalo.
Ona je navela i primjer, da se u Sloveniji, ako se radnik ne odazove na sistematski pregled za određenu bolest i ne obavi pretrage, ukoliko poslije oboli od te bolesti, mora sam snositi troškove liječenja.
Iako nije znala navesti trenutnu tačnu cijenu sistematsko pregleda, Nikolić je dodala, da smatra da ukoliko se nešto otkrije na vrijeme manje košto nego liječenje kada se bolest otkrije u uznapredovaloj fazi.
Još je naglasila, da ukoliko bi zakonom sistematski pregledi radnika postali obavezni jednom godišnje, da Javna zdravstvena ustanova Brčko distrikt BiH raspolaže svim potrebnim da se ti pregledi i urade.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.