RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Držanje oružja sve više privilegija, a ne pravo

Prema evidenciji Policije Brčko distrikta BiH, od oko 1.400 vlasnika oružja koji moraju produžiti svoje oružne listove u ovoj godini, od početka godine do sada ih je produžilo 300.

Šef Odsjeka za administrativno –finansijske poslove i logističku podršku brčanske Policije, Gordana Buha, istakla je da, iako mjesec dana prije isteka ovog dokumenta policija šalje obavijest vlasnicima da na vrijeme uđu u postupak produženja svog oružnog lista, vađenje ljekarskog uvjerenja malo usporava ovaj proces.

“Pošto je komisija za oružje, koja radi samo četvrtkom u Domu zdravlja, vrlo opterećena zbog gužve, zauzeli smo stav da zaprimimo zahtjev, evidentiramo da će podnosilac zahtjeva donijeti svoje ljekarsko uvjerenje u neko dogledne vrijeme, tako da ne podliježe prekršajnoj prijavi”, kazala je Buha.

Kako je dodala, protiv onih koji ne podnesu zahtjev za produženje oružnog lista na vrijeme, pokreće se prekršajna prijava koja podrazumijeva oduzimanje oružja i plaćanje novčane kazne koja je 800 maraka najmanja.

Ovom prilikom je istakla da veliki problem predstavljaju vlasnici oružja koji žive u inostranstvu jer im je to što žive u inostranstvu razlog da ne mogu na vrijeme podnijeti zahtjev za produženje oružnog lista.

“Pitam se šta bi im se desilo kad ne bi tako obratili pažnju na svoj pasoš. A i oružni list je javna isprava i oni moraju da postupe po zakonu Brčko distrikta, moraju ispoštovati zakon i blagovremeno podnijeti zahtjev za produženje oružnog lista”, dodala je Buha.

Podsjetila je i da je i dalje prisutna blaga tendencija smanjenja nabavke i držanja oružja, prvenstveno jer je novi Zakon o oružju i municiji pooštren u smislu da se išlo sa stavom da imati oružje ne znači imati pravo, nego imati privilegiju, ali i zato što je držanje oružja finansijski trošak.

“Ljudima je oružje postalo opterećenje iz razloga što ih to finansijski košta. Ljekarski pregled, takse, moraju proći obuke koje također koštaju, a pored toga moraju voditi računa o oružju. Zbog toga im je najlakše predati oružje na uništenje. Prošle godine smo imali poprilačan broj onih koji su predali oružje”, pojasnila je Buha.

Prema njenim riječima, na području Brčko distrikta BiH registrovano je oko 4.500 komada raznih vrsta oružja koje su dozvoljene za držanje zakonom. Kako je još naglasila, svaki čovjek na osnovu zakona može da ima oružje za ličnu zaštitu, ali ga ne može nositi, izuzev ako komisija ne odobri drugačije na osnovu zahtjeva i razloga vlasnika za to, već ga mora držati u kući pod ključem, na nedostupnom mjestu, pogotovu djeci.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.