Амбасадор Велике Британије у БиХ Едвард Фергусон изјавио је да је у БиХ учињен напредак по питању одузимања илегално стечене имовине, што говори податак да је у Федерацији БиХ /ФБиХ/ прошле године привремено или трајно одузета ова врста имовине у вриједности од 30.000.000 КМ.
“Напретка има, али је јасно да још много треба урадити, односно мора постојати политичка воља”, истакао је Фергусон у Сарајеву на регионалној конференцији “Јачање сарадње на пољу враћања имовине”.
Према његовим ријечима, одузимање илегално стечене имовине је процес који је комплексан и дуго траје, што може изазвати фрустрације, али је могуће то урадити и у БиХ.
“Да би се стигло до неког нивоа на којем ће то грађани БиХ више примјећивати, те схватити да је ријеч о једном систематском и фукционалном процесу, мора постојати политичка подршка и да се више уради на јачању капацитета за спровођење финансијских истрага”, напоменуо је Фергусон.
Говорећи о извјештају који су сачинили Савјет за индивидуална права у Европи /АИРЕ/ и Регионална антикорупциона иницијатива /РАИ/, Фергусон је рекао да је у њему урађена компаративна анализа у вези са одузимањем ове имовине на западном Балкану, а све с циљем побољшања рада везаног за ову тему.
Према његовим ријечима, извјештај ће послужити за израду акционог плана за побољшање експертиза, вјештине, капацитета, првенствено за вођење финансијских истрага у тужилаштвима, агенцијама за спровођење закона, као и на судовима.
Британски амбасадор је навео да на конференцији учествују представници више од 10 земаља региона, те експерти из Италије и Велике Британије, који разговарају о томе како да се ефикасније ради на одузимању илегално стечене имовине.
Менаџер програма за западни Балкан АИРЕ Биљана Брајтвајт појаснила је да овај извјештај, који се односи на шест јурисдикција, идентификује регионалне трендове, те додала да се није бавио земљама појединачно, већ се тражило оно што је заједничко свима, а што би требало да буде подлога за даље интервенције.
Према њеним ријечима, у извјештају је указано на недостатке у ефективном спровођењу одузимања имовинске користи стечене незаконито.
“Идентификовали смо конкретне области у којима је потребна акција, а то је јачање капацитета, међународне сарадње како у региону, тако и са трећим земљама, али и боље статистике које би омогућиле да се прате трендови на регионалном нивоу”, нагласила је Брајтвајтова.
Она је навела да је, такође, потребно јачати капацитете у спровођењу европских стандарда, те додала да ће то бити кораци који ће бити дефинисани у сарадњи са представницима земаља западног Балкана и на којима ће се радити.
Руководилац РАИ секретаријата Владан Јоксимовић изразио је задовољство што у региону постоји политичка воља за бављење питањем одузимања илегално стечене имовине, што је и план рада Регионалне антикорупционе иницијативе за наредне три године.
“Ова анализа је почетак рада на том пољу. Трудили смо се да не истичемо никакве резултате или њихов недостатак у појединачним земљама, већ да пробамо да нађемо заједничке имениоце од значаја за регион и унаприједимо међународну сарадњу на том пољу, са акцентом на финансијским истрагама”, истакао је Јоксимовић.
Конференција је дио пројекта “Борба против корупције на западном Балкану и јачање регионалне сарадње на подручју враћања имовине”, који се спроводи уз подршку владе Велике Британије и ОЕБС-а.
Извор: http://www.srna.rs/
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.