U Brčkom je danas predstavljeno Izvješće o procesuiranju predmeta korupcije u BiH koje je provela MIsija OESS-a. Ključni nalazi analize zasnovani su na praćenju 67 predmeta korupcije, okončanih pred domaćim pravosudnim institucijama u razdoblju između 2010. i 2017. godine.
OESS-ovo Izvješće predstavlja jedan od najvažnijih rezultata projekta „Procjena potreba pravosuđa u procesuiranju kroz praćenje rada na krivičnim zakonima“, koji je podržao Biro za međunarodnu borbu protiv trgovine narkoticima i provođenje zakona pri Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a. Materijalno i procesno krivično zakonodavstvo po ovom Izvješću na svim bh. razinama vlasti nije harmonizirano.
Pravni savjetnik za borbu protiv korupcije OESS-a Francesco de Sanctis kaže da je analiza nastala prema posebnim kriterijima. “Cilj sastanka je da domaćim instiucijama i javnosti obezbijedimo uvod u nepristrasnu, konstruktivnu i sveobuhvatnu procjenu kvaliteta i učinkovitosti odgovora pravosuđa na korupciju. Nastojimo biti sveobuhvatni praćenjem pravosuđa, ali i ukazati na nedostake na zakonodavnoj i legislativnoj razini”, izjavio je Francesco de Sanctis, nastavljajući da će Misija nastojati i ubuduće pratiti rad pravosudnog sektora.
Današenjoj prezentaciji prisutvovali su predstavnici domaćih institucija, tužiteljstva, sudstva i policije. Predsjednik brčanskog Apelacijskog suda Damjan Kaurinović podržao je analizu te ukazao na činjenično stanje.
“Da bismo uspješnije dobili rezultate u borbi protiv korupcije mora se ići na izmjene, kako Krivičnog zakona, tako i Zakona o krivičnom postupku. U pravcu tužilačkog dijela rada mora se poboljšati rad na kvaliteti optužnih akata. Kada je u pitanju sud, očekuje se brži i efikasniji rad”, naveo je Kaurinović.
S obzirom da je prema podacima američke agencije „Galup“ Bosna i Hercegovina najkorumpiranija zemlja na svijetu, zahvaljujući analizi Misije OESS-a, svi organi koji sudjeluju u procesuiranju korupcije dobili su određene preporuke koje će pomoći njihovom boljem radu.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.