U Brčko distriktu je tokom aprila mjeseca evidentiran jedan slučaj oboljenja od morbila, dok u maju mjesecu nije bilo oboljelih. Ovo je za “Radio Brčko” potvrdila dr. Mirjana Kuzmanović šefica Higijensko epidemiološke službe u distriktu, dodajući da je u entitetima situacija dosta komplikovanija.
U Republici Srpskoj u maju je prijavljeno 60 oboljelih od morbila, od čega ih je najviše u Banjoj Luci, dok je u Federaciji BiH od početka godine zabilježeno oko 15 slučajeva. U tom kontekstu stručnjaci upozoravaju na mogućnost pojave epidemije, navodeći nevakcinaciju kao jedan od osnovnih razloga za pojavu morbila.
Dr. Kuzmanović je još dodala da djeca i mlađe osobe puno lakše podnose simptome i prebole bolest od starijih osoba kod kojih se takođe mogu pojaviti morbili u bilo kojoj životnoj dobi.
U entitetima je najviše oboljelih u uzrastu od jedne do četiri godine, između 20 i 29 godina, te 30 i 39 godina.
Foto: ATV
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.
