У БиХ је око 72 одсто хране коју конзумирају грађани увезено, речено је данас на презентацији спољнотрговинске размјене БиХ са свијетом у првом полугодишту.
Када је ријеч о агроиндустрији, стручни сарадник Сектора за макроекономију при Спољнотрговинској комори БиХ Амила Шехић рекла је да је у првих шест мјесеци из БиХ извезено робе у вриједности од 414.727.986 КМ, што је мање за 11,76 одсто у односу на исти период прошле године, док је увоз износио 1.505.657.642 КМ, што је за 0,42 одсто више у односу на прво полугодиште 2017.
“Размјена је резултирала дефицитом од скоро 1,1 милијарду КМ. Покривеност увоза извозом износи 28 одсто, а када посматрамо цјелокупну спољнотрговинску размјену, видимо да је око 72 одсто хране коју конзумирамо увезено”, истакла је Шехићева у Сарајеву на презентацији за новинаре.
Према њеним ријечима, у анализираном периоду извезено је меса у вриједности од 52,2 милиона КМ, а увезена вриједност од 149,5 милиона КМ, тако да покривеност увоза извозом износи 39,6 одсто.
Шехићева је оцијенила да на овакве показатеље утиче и Споразум о стабилизацији и придруживању, јер је укидањем царина тржиште БиХ “преплављено” увозном робом која је знатно угрозила домаће призвођаче.
БиХ је у првом полугодишту извезла млијека у вриједности од 39,5 милиона КМ, од чега се 67 одсто или 26,5 милиона КМ односи на стерилизовано млијеко које има најнижу тржишну вриједност, а увезено је млијека и млијечних производа у вриједности од 71,5 милиона КМ, од чега је 60 одсто млијечних прерађевина са већом додатом вриједношћу.
Она сматра да је млијечна индустрија БиХ такође оштећена примјеном овог споразума, јер је ово тржиште “преплављено” млијеком и његовим производима из ЕУ, те додаје да је домаћим произвођачима једино преостало да своје производе пласирају на алтернативна тржишта, као што је регион.
Шехићева је навела да је за шест мјесеци ове године извезено воћа и поврћа у вриједности од 60,3 милиона КМ, док увезена вриједност ове робе износи 286,5 милиона КМ.
“Дефицит у овом сектору износи 226,2 милиона и повећан је у односу на прошлу годину”, нагласила је Шехићева и подсјетила да је почела испорука јабука из БиХ у Русију, те да је, од како је извоз одблокиран, већ извезено више од 300 тона новог рода јабуке.
Директор Сектора за макроекономски систем Спољнотрговинске коморе БиХ Момир Тошић рекао је да БиХ има значајан економски потенцијал, те да земља постаје све интересантнија за робе и услуге из ЕУ, чиме постаје дио “европског ланца вриједности”.
“Због структурних слабости, ограниченог приступа финансијама, сложеног регулаторног окружења, имамо ниску конкурентност, високу незапосленост, присутност сиве економије, и тренутне стопе економског раста још су далеко од потребних да би се смањио јаз у односу на развијене економије”, истакао је Тошић.
Извор: www.srna.rs
Фото: Интернет
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.