RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Вишковић: Влада ради у складу са обећањима

Премијер Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да Влада Српске ради у складу са плановима дефинисаним Економском политиком, о чему говори податак да ће на наредној сједници Народне скупштине бити разматрани бројни закони који ће унаприједити стање у Републици.

“Радимо у складу са обећањима из експозеа и дефинисаних мјера Економске политике. Желимо да, између осталог, повећамо своју приходовну страну да би и примања буџетских корисника била већа”, рекао је Вишковић.

Он је навео да је припремљен Приједлог закона о измјени Закона о банкама, који ће омогућити да овдашње банке финансирају велике инфраструктурне пројекте домаћих компанија и јавних предузећа. “Оне ће моћи да, рецимо, формирају конзорцијум банака и прате те пројекте”, каже Вишковић.

Вишковић је оцијенио позитивним рад компаније “Интеграл инжењеринг”, која, како је рекао, успјешно реализује велике пројекте у земљи и иностранству.

Он је навео да је формирана радна група која ће радити на измјенама Закона о Инвестиционо-развојној банци Српске.

“Озбиљно радимо на томе уз помоћ експерата Свјетске банке. Са законским рјешењем на том плану појавићемо се, вјероватно, у септембру”, рекао је Вишковић.

Када је ријеч о Приједлогу закона о подстицајима у привреди, који је упућен Народној скупштини по хитном поступку, Вишковић је истакао да је намјера да се врате средства свим привредним субјектима који повећају плате радницима, посебно онима у реалном сектору.

“Тиме желимо стимулисати те субјекте да својим радницима повећају плате, да људи буду задовољнији и да мање одлазе са ових простора. За послодавце који су раднике плаћали на нивоу најниже плате па до 550 КМ, поврат је 30 одсто, а за оне који су их плаћали више од поменутог износа поврат је 70 одсто. Тај закон ступа на снагу од 1. јула”, навео је Вишковић.

Он је рекао да се Законом о подстицајима жели ријешити и постојећи проблем нелегалних исплата дијела плата у “ковертама” и “на руке”.

“Желимо да те ствари уведемо у легалне токове и проширимо обухват. Ако смо до сада имали 1.000 привредника који су транспарентно уплаћивали порезе и доприносе, а сада то подигнемо двоструко, значи да се крећемо ка циљу – да пунимо буџет на бољи начин. И када напунимо буџет онако како смо планирали, ићи ћемо у смањење збирне стопе пореза и доприноса за све привреднике Српске”, истакао је Вишковић.

Он је рекао да Влада Српске рјешава проблеме у здравственом сектору, најавивши да ће до краја године најмање 20 домова здравља бити уведено у трезорски систем.

“Тиме ће њихове обавезе бити сведене на нулу и биће предати локалним заједницама које требају да воде рачуна о њима. Буџетске транше домовима здравља и даље ће бити довољне за функционисање. Дакле, гомилања обавеза више нема, то смо зауставили и ове проблеме рјешавамо са експертима Свјетске банке”, поручио је Вишковић.

Он је додао да ће рјешавање ових проблема чекати и неке наредне владе.

“То је најтеже питање Владе. Дуг нашег здравственог система је 1,05 милијарди КМ, али само у посљедњих пет година Српска је у овај систем, односно изградњу нових болница и опремање, уложила више од тог износа. Тиме смо подигли ниво услуга, али желимо да и даље то радимо упоредо са рјешавањем проблема дугова”, рекао је Вишковић.

Он је потврдио да из Универзитетског клиничког центра Српске није отишао ниједан љекар.

“Долазе стручњаци који едукују наше људе и веома брзо ћемо бити у позицији да тамо, први пут у Српској, имамо кардиохирургију. Такође, радићемо на томе да повећавамо плате љекара”, рекао је Вишковић и истакао да Влада води рачуна о равномјерном развоју цијеле Српске, о чему говори и податак да ће у источном дијелу Републике бити реализовани бројни велики инфраструктурни пројекти.

Премијер је рекао да је задовољан безбједносном ситуацијом у Републици без обзира на инциденте, попут појединих убистава на чијем рјешавању раде Министарство унутрашњих послова /МУП/ и правосудне институције.

“Та убиства се дешавају свуда у свијету, у развијеним земљама и даље има неријешених убистава… Имаћемо на наредној сједници парламента извјештај МУП-а за прошлу годину и за прва четири мјесеца ове, гдје нико не може рећи да је безбједносно стање лоше и застрашујуће”, изјавио је Вишковић.

Говорећи о потреби за оснивањем резервног састава Полиције Српске, Вишковић је навео да исти састав треба и полицији Федерације БиХ, наводећи да је резервисте имала и бивша Југославија.

“Не знам зашто се и у Сарајеву подигла толика прашина о тој теми”, каже Вишковић.

На питање да ли је то припрема за неки нови рат и одбрану Српске, Вишковић је навео да формирање резервног састава полиције не треба плашити никога и да се Српска “ни за шта не спрема”.

“Имамо мигрантску кризу којом се посљедњих пола године нико озбиљно не бави на нивоу заједничких институција. Гранична служба не може да обезбиједи границу и стално траже помоћ од ентитетских полиција. Они им не могу довољно помоћи у сузбијању илегалног преласка границе. Дакле, зашто дио резервне полиције не би преузео неке надлежности редовног састава и помогао у обезбјеђивању границе”, навео је Вишковић.

Када је ријеч о пензионерима, Вишковић је напоменуо да је недавно тој популацији обећао да ће, почев од јулске пензије, услиједити ванредно повећање њихових примања за два одсто.

“Нама су пензионери од посебног интереса и то стално показујемо јер смо у неколико година повећали пензије за 20 одсто. Искрено, то није ниво да се од пензије може нормално живјети, али захвалан сам пензионерима што разумију намјере и позицију Владе. Дакле, када год се појави простор за повећање пензија, ми ћемо то урадити”, рекао је Вишковић.

Према његовим ријечима, Српска по основу пореза и доприноса мјесечно прикупи за пензије 71 милион КМ, а исплаћује се 91 милион.

Он је навео да Српска има око 263.000 пензионера, а да је просјек радног стажа 29 година.

“Свуда у Европи је то 40 и више година радног стажа, што значи да смо у пензиони систем `усисали` људе који нису ни имали право на пензију. Али срећан сам што смо тим људима помогли да у једном моменту преживе, јер је многима то било једино примање”, навео је Вишковић и открио да само осам одсто пензионера има 40 година стажа.

Он је рекао да би у Српској у идеалној ситуацији требало да буде четири и више радника по једном пензионеру, те да Влада са осталим институцијама улаже велике напоре да поправи демографску ситуацију у Српској.

Вишковић је рекао да је укупна задуженост Српске на нивоу 48 одсто БДП-а, подсјетивши да је горња граница 60 одсто.

“Јавни дуг је 38 одсто, а горња граница је на нивоу од 55 одсто”, прецизирао је Вишковић.

Извор: Срна

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.