U Brčko distriktu BiH trenutno je registrovano 408 plovila za unutrašnju plovidbu, uglavnom čamaca dužine do 15 metara, širine do tri metra, osposobljenih za prevoz maksimalno 12 putnika, izjavio je Mladen Rogić, kapetan brčanske Kapetanije.
Prema njegovim riječima, radi se na tome da se ove dimenzije povećaju, odnosno u izmjenama i dopunama zakona dimenzije će biti do 20 metara bez obzira na širinu i do istisnine do 100 metara kubnih.
Rogić je dodao da registracija čamca za razonodu, sport i rekreaciju važi pet godina, sa produženjem svake godine u roku trajanja pregleda.
„Naknada za pregled čamca bez kabine iznosi 60, baždaranje 45, plovidbena dozvola 40 i taksa na rješenje 10 konvertibilnih maraka“, precizirao je Rogić.
Plovidbena dozvola u Brčko distriktu je međunarodno priznata, i kako je naglasio, čamci koji su registrovani u Brčkom, pored rijeke Save koja je međunarodna rijeka, mogu se koristiti i na moru.
Rogić je još dodao da postoji i jedan dio neregistrovanih čamaca, s tim da je nadležnost za kontrolu čamaca u nadležnosti Inspektorata Brčko distrikta BiH.
„Kontrola postoji i primjećen je jedan broj čamaca na rijeci Savi koji nisu registrovani. U toku je postupak da koji se svodi na to da se ti čamci registruju u određenom roku“, istakao je kapetan Rogić.
Kada je riječ o vezovima za čamce, rekao je da je tek prije nekoliko godina nautičko udruženje napravilo marinu koja je skromnih kapaciteta kada je u pitanju broju vezova.
„To iziskuje određena ulaganja u infrastrukturu i kada je u pitanju pravljenje marine to je zahtjevan projekat jer imamo oscilacije u vodostaju čak 11,5 metara. To je dosta veliki problem“, pojasnio je Rogić.
Postoji , kako je još kazao, i interes određenih nautičara koji su ranije imali prebivalište u Brčkom, da svoja plovila registrovana u inostranstvu koriste ovdje.
„Potrebno je najaviti uplovljenje i predati zahtjev za korištenje tog plovila.Također, potebno je ukoliko plovilo dolazi plovnim putem tražiti dozvolu od granične policije, obzirom da je cijeli sektor nadležnosti kapetanije Brčko distrikta u graničnom području sa Republikom Hrvatskom. I potrebno je navesti i putnike koji će biti na tom plovilu“, rekao je još Rogić.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.