Početak septembra – početak školske godine na Balkanu. Uz već uobičajene probleme infrastrukture, udžbenika i modernizacije, bilježimo i neke nove fenomene.
Nekima škola, zbog još nesaniranih posljedica poplava, kasnila, ponegdje, iako u teškim uslovim, počela. Gdje-god, i pored toga što još nemaju ni pristojne toalete, neki su nabavili tablet računare za prvake. Roditelji bi drugačije postavili prioritete. Bilježimo još i fenomene, uz dvije škole pod jednim krovom, i jedna pod dva.
Potom, prosvetari prijete štrajkom već na početku školske godine. U nekim školama povećan nivo otrovnih supstanci, a da uprave to i ne znaju. I pored reformi, znanje koje se stiče, često je više deklarativnog, nego praktičnog karaktera. Uz sve ovo, roditelje niko i ne pita koliko košta spremiti đaka za početak nove školske godine.
Sva ova pitanja načeli smo u novoj temi sedmice Radija Slobodna Evropa.
U Bosni i Hercegovini, osim što su nadležni dopustili da škole, ni nakon tri mjeseca od poplava, nisu obnovljene, pa djeca nastavu pohađaju u improvizovanim učionicama – postoji dugogodišnji problem segregacije. O ovim, kao i drugim barijerama piše Mirna Sadiković u tekstu “Dvije škole pod jednim krovom ili škola pod dva krova”.
U Srbiji su se prvom septembru najviše radovali prvaci. Ipak, školska godina je počela, kao po pravilu posljednjih godina, prijetnjama velikim štrajkom prosvjetnih radnika, ali i novim problemima zbog posljedica nedavnih katastrofalnih poplava. Zoran Glavonjić u priči “Uprkos razmiricama vlade i sindikata, sve manje đaka prvaka” donosi još interesantnih detalja.
Umjesto uz uobičajeno nezadovoljstvo roditelja zbog velikih izdataka za udžbenike i novu opremu, školska godina u Crnoj Gori je počela uz novu vrstu problema: od odbijanja prosvetara, da i dalje tolerišu niske plate, preko kvaliteta sredine u kojoj djeca uče, do nekih sasvim bizarnih pitanja. Više pojedinosti ima Esad Krcić u tekstu “Uoči početka škole: Prijetnje štrajkom i povećana koncentracija radona”.
I na Kosovu je nova školska godina počela sa starim problemima. Manjak školske infrastrukture, odnosno kabineta i laboratorija, te pretrpane učionice, nedostatak udžbenika. Pročitajte priču Amre Zejneli “Kosovski školski sistem: Nova godina stari problemi”.
izvor:slobodnaevropa.org
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.