RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

BiH među zemljama koje najviše nazaduju u borbi protiv korupcije

Bosna i Hercegovina svrstana je u red zemalja koje najviše nazaduju u borbi protiv korupcije, bilježeći kontinuirani negativni trend na tom planu.

Prema Indeksu percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI) Transparency Internationala za 2019. godinu, koji predstavlja globalno priznat indikator korupcije u javnom sektoru, BiH s ocjenom 36 (na skali 0-100, na kojoj 0 predstavlja najviši, a 100 najniži nivo korupcije) nalazi se na 101 poziciji od ukupno 180 zemalja i bilježi pad od 11 mjesta u odnosu na prethodnu godinu.

Istaknuto je to danas na pres-konferenciji Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini (TIBiH), na kojoj su predstavljeni rezultati CPI za 2019. godinu, s fokusom na odnos politike, novca i korupcije, a s akcentom na (ne)transparentnost finansiranja političkih stranaka te proces odlučivanja, a u slučaju BiH i stanja u pravosuđu.

Predsjedavajući Upravnog odbora TIBiH Srđan Blagovčanin upozorio je da podaci govore sami za sebe te da su ključne poruke nalaza/istraživanja CPI-a – da je BiH uspjela dodatno pogoršati ionako katastrofalno stanje u borbi protiv korupcije, svjedočeći eskalaciji problema i daljnjem ‘propadanju’ države, kao i odsustvu elementarnih ljudskih prava, posebno u sferi izbornog procesa, odnosno osiguranja uvjeta za slobodne i fer izbore u BiH.

– Korupcija u BiH je postala zvanična državna, entitetska i kantonalna politika. Iza svakog postavljenja, imenovanja, tendera i propisa, ukoliko se malo dublje analizira, nedvosmisleno se krije korupcija – istaknuo je Blagovčanin, podsjećajući na nalaze državne revizije kojima je utvrđeno da je u 85 posto slučajeva ugovora o javnim nabavkama zabilježeno kršenje određenih procedura/ugovorenih obaveza.

U osvrtu na stanje u bh. pravosuđu, Blagovčanin potcrtava „da nijedan slučaj političke korupcije u BiH dosada nije procesuiran“.

Po njegovim riječima, loša vijest jeste da je u borbi protiv korupcije u BiH izostao doprinos Evropske unije, odnosno konkretni efekti strategije za zapadni Balkan koji je EU najavila 2018. godine.

U vezi s tim, TIBiH smatra da i Priebeov (Reinhard Priebe, viši nezavisni pravni ekspert EU) izvještaj o pravosuđu u BiH predstavlja veliku propuštenu priliku, „jer taj izvještaj osim opštih mjesta i ponavljanja već dobro poznatih činjenica nije dao konkretne preporuke za prevazilaženje vrlo lošeg stanja u pravosuđu“.

Izvršna direktorica TIBiH Ivana Korajlić izrazila je zabrinutost zbog nazadovanja BiH, koja je u 2019. godini zabilježila najgori rezultat od 2012. godine, te dijeli 101. poziciju zajedno s Kosovom.

Podsjetila je kako je u cijelom regionu, nažalost, primjetan trend nazadovanja kada se radi o borbi protiv korupcije i CPI-u, te da je jedan od uzroka, generalno, derogiranje temeljnih demokratskih principa i mehanizama, kao i nestabilnost u regionalnim okvirima, što rezultira nefunkcionalnim institucijama, neefikasnim procesuiranjem korupcije i nedostatkom integriteta u provođenju svih relevantnih procesa i reformi.

TIBiH je, kako je rečeno, pripremio prijedlog mjera koje bi trebale na sistemski način adresirati uzroke korupcije, a koje se odnose na unapređenje izbornog procesa u BiH i reformu pravosuđa, te reviziju javnog sektora i javnih preduzeća.

Prema rezultatima spomentog istraživanja, a u kontekstu  globalnog poretka na CPI-skali , u skupini zemalja s najmanjim stepenom korupcije su – Novi Zeland Danska, Finska Singapur, Švedska i Švicarska, s indeksima od 85 do 87, dok se na samom dnu ljestvice nalaze Somalija, Južni Sudan, Sirija , Jemen i Afganistan.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.