Od ukupno stotinu članova Udruge kroničnih bolesnika „BUBREG“ Brčko, šezdeset devet je kemodijaliznih pacijenata koji tri puta tjedno po četiri sata primaju propisanu terapiju za liječenje od ove opake bolesti. Najmlađi član među njim je dvadesetosmogodišnji Brčak, a više njih ima preko osamdeset godina.
Hadžip Karamujić boluje od bubrežne insuficijencije i ujedno je predsjednik Udruge kroničnih bubrežnih bolesnika „BUBREG“ Brčko distrikta BiH. Zahvaljujući dobrim ljudima uspio je prikupiti 80.000 KM i putem nevladine oragnizacije “Otvorena mreža” Sarajevo, čeka transplantaciju bubrega u Francuskoj. On je jedan od tri kandita koji čekaju transplataciju na ovaj način, a za koju kaže da je najbolji i najjeftini način liječenja kemodijalize.
Uvjeti pod kojima pacijenti primaju dijalizu u našem Dijaliznom centru su možda najbolji u BiH, a za njihovo liječenje i prijevoz do Centra i natrag, Vlada Brčko distrikta svake godine izdvaja preko dva milijuna maraka.
„U 2015. godini isplaćeno je oko 2,2 maraka za prosječno 65 pacijenata i četiri akutne dijalize, dok je za 2016. godinu ta suma iznozila 2,3 marke za prosječno 66 pacijenata i 13 akutnih dijaliza. Svaki pacijent ima, u prosjeku, od jednu do 15 hemodijafiltracija, a cijena jedne je 120 eura, a akutne 450 eura“, istaknuo je Sabrija Čandić, šef Odjela za zdravstvo i ostale usluge.
Iz navedenih podataka vidljivo je da je broj oboljelih od ove bolesti u blagom porastu.
Jedini problem s kojima se oboljeli od ove bolesti susreću, kaže Karamujić, je taj što pojedini lijekovi nisu na esencijalnoj listi, a jako su skupi, te se pacijenti moraju sami snalaziti.
„Takav je lijek za smanjivanje fosfora u organizmu Renvela koji košta 550 konvertibilnih maraka i obično ga nabavljamo u susjednim zemljama gdje je jeftiniji“, poručio je Karamujić.
Napomenimo i to da Udruga nema svoje prostorije, okupljaju se u Omladinskom centru i ljetnim baštama. Šef Čandić poručio je da je spreman izaći pred Vladu u pogledu ovog pitanja, a prema zahtjevima Udruge.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.