RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

Буквичани прозивају одговорне за почињене злочине

У Буквику код спомен цркве данас је паљењем свијећа, полагањем вијенаца и цвијећа одржан помен побијеним Србима из овог и сусједних села, који су страдали на данашњи дан 1992.године. „Узалуд су обећања из брчанског, али и из БХ Тужилаштва да ће одговорни за страдање 56 Срба из Буквика које су на данашњи дан у заједничкој акцији поубијали припадници Армије БиХ и ХВО-а, одговарати за злочин, јер осуђених налогодаваца нема“, рекао нам је данас код буквичке спомен цркве Слободан Мијатовић, који је и сам преживио буквичку голготу. Поново је затражио реакцију правосуђа.

„Имамо три четири инспектора и војна полицајца који су кажњени двије до три године за малтретирање у заробљеништву. Међутим, што се тиче конкретно страдања и убијања наших мјештана тог 14 .септембра још нико није осуђен ни по личној ни командној одговорности“, указао је Мијатовић, додајући да се још трага за посмртним остацима шест Буквичана.

Он је као највећу препреку процесуирању одговорних за злочине прозвао појединце који се налазе на високим функцијама у правосуђу, те локалној извршној и законодавној власти у Брчком.

„Не знам зашто јавни тужилац Зекерија Мујкановић који мене лично испитивао није испитивао команданте батаљона из 108 бригаде. Он мора да зна ко је тада био у командним структурама, кој је чинио злочине, али зашто не проговори,не знам“, рекао је Мијатовић.

Међу онима који за неодстатак оптужница окривљују правосуђе што овај злочин још адекватно није процесуиран био је и Живан Илић, предсједник брчанског БОРС-а .

„Ми из Борачке организације смо разочарани радом Тужилаштва и Суда, а онда наших представника у извршној и законодавној власти која не врши притисак на истражне органе да нешто раде. Они су се уљуљкали, њих не интересују српске жртве. То је, нажалост, наша стварност“, огорчен је Илић.

Гордана Ђурић тог 14. септембра 1992. године изгубила је тридесетосмогодишњег брата Спасоја Секулића који је као тешки инвалид убијен на кућном прагу.

„Ухватили су га и убили мајци пред очима, а био је неспособан 12 година. Убили су га овдје у непосредној близини, а зато нико не одговара“, каже Гордана.

Обиљежавање 25. годишњице страдања Буквичана почело је парастосом у капели на гробљу у Српској Вароши гдје је велики дио буквичана и сахрањен.

Помен у буквичкој спомен цркви служило је више свештеника српске православне цркве.Поред родбине и борачких удружења, вијенце и цвијеће положили су српски представници у законодавној и извршној власти у Брчком.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.